Podjetja 25.3.2025 15:26

Sij za hitro uveljavitev ukrepov iz načrta za kovinskopredelovalno in jeklarsko industrijo

Ljubljana, 25. marca - Akcijski načrt Evropske komisije za konkurenčno kovinskopredelovalno in jeklarsko industrijo je korak v pravo smer, pomembna pa bo hitra uveljavitev ukrepov, so ocenili v Slovenski industriji jekla (Sij). Pogrešajo bolj pragmatičen pristop k trajnosti, ki ne bi oviral konkurenčnosti na izvoznih trgih.

Ravne na Koroškem. Podjetje Metal Ravne. Foto: Tamino Petelinšek/STA Arhiv STA

Ravne na Koroškem.
Podjetje Metal Ravne.
Foto: Tamino Petelinšek/STA
Arhiv STA

Evropska komisija s tem načrtom, ki ga je predstavila prejšnji teden, prepoznava strateški pomen evropske jeklarske industrije za suverenost, varnost in konkurenčnost unije. Gre za material, ki je ključni del številnih vrednostnih verig v EU, so danes sporočili iz Sija.

Podrobnosti posamičnih ukrepov bo treba še nekoliko prilagoditi, sicer pa načrt prepoznava in nagovarja ključne izzive, s katerimi se sooča evropska jeklarska industrija, so ocenili. "Zdaj bo pomembna hitra implementacija napovedanih ukrepov - tako na ravni EU kot tudi v državah članicah - da bi trend upadanja evropskega jeklarskega sektorja čim prej obrnili navzgor," so navedli.

Kot nujno so izpostavili krepitev orodij za trgovinsko obrambo EU pred tujo nelojalno konkurenco. Kitajska kot največja proizvajalka jekla na svetu in druge države namreč proizvodnjo jekla subvencionirajo, kar povzroča presežke na globalnem trgu in nelojalno konkurenco, so zapisali. Ob tem so med drugim opozorili na visoke emisijske stroške, medtem ko konkurenti v državah z nižjimi okoljskimi standardi teh stroškov nimajo.

Pozvali so tudi k blažitvi visokih cen električne energije za gospodarstvo in h konkretnejšim ukrepom za spodbujanje porabe evropskega jekla v EU. Pozdravili so prepoznavanje jeklenega odpadka kot strateškega sekundarnega surovinskega materiala ter poudarjanje njegove ključne vloge za krožnost in razogljičenje.

Skeptični pa so do "neodločnosti Evropske komisije" glede uveljavitve koncepta "taljeno in odlito", ki bi kot poreklo EU prepoznal zgolj jeklo, ki je bilo odlito v EU, ne pa pripeljano iz tretjih držav in tu zgolj dokončano.

"Prav tako smo skeptični do pristopa, da bodo za zeleni prehod našim konkurentom namenjene različne subvencije, ki jih proizvajalci, ki jeklo že danes proizvajamo na krožno gospodaren način in z najboljšimi razpoložljivimi tehnologijami, ne bomo deležni," so poudarili.

Pogrešajo tudi bolj pragmatičen pristop k trajnosti, ki ne bi oviral konkurenčnosti na izvoznih trgih. "Želimo namreč ostati izvozniki na globalne trge, kar pa je bistveno oteženo, saj nas poleg že omenjenih stroškov energije bremeni tudi zajetna birokracija na področju trajnosti, ki je tuji konkurenti nimajo," so navedli.

Priložnosti v zadnjem času prepoznavajo predvsem na ameriškem trgu, ki po njihovih besedah kljub carinam ostaja strukturno močan in je pripravljen na dolgoročno rast, ter na Bližnjem vzhodu.

Februarja so v Siju ocenili, da so slabe razmere v jeklarski industriji iz zadnjih dveh do treh let dosegle dno, letos pa bi se lahko začelo okrevanje. Poslovanje v prvih dveh mesecih letos po njihovih besedah kaže na to, da bi lahko dosegli oziroma presegli napovedi iz novembra lani, ko so za letos napovedali med 1,05 in 1,11 milijarde evrov prihodkov in od 61 do 85 milijonov evrov dobička iz poslovanja pred amortizacijo (EBITDA).