#družba 11.3.2025 9:52

Pozornost pritegnilo še eno kitajsko orodje na osnovi umetne inteligence

Peking, 11. marca - Na področju umetne inteligence je pozornost pritegnilo še eno novo orodje, ki ga je tako kot januarja predstavljeni DeepSeek razvil razmeroma neznan kitajski startup. Manus, ki je v trenutni fazi na voljo samo povabljenim uporabnikom, naj bi predstavljal nadgradnjo klepetalnih robotov in bil s tem še zmogljivejši.

Ljubljana. Prikaz koncepta umetne inteligence. Foto: Envato Arhiv STA

Ljubljana.
Prikaz koncepta umetne inteligence.
Foto: Envato
Arhiv STA

Orodje Manus, ki ga je razvil startup Manus AI, po poročanju francoske tiskovne agencije AFP predstavlja prvega tako imenovanega splošnega agenta umetne inteligence. To pomeni, da ne gre le za klepetalnega robota, temveč naprednejše orodje, ki zmore obvladovati vse faze od ideje do izvedbe.

Za razliko od orodij, kot je že uveljavljeni ChatGPT, ne potrebuje navodil uporabnika, temveč se naloge loti samostojno, pri čemer sam izbere tudi pristop ter zna pridobiti vse potrebne informacije in navodila.

Ker so tako kot DeepSeek tudi Manusa razvili brez milijardnih vložkov, orodje znova sproža dvome o prednosti ameriških tehnoloških podjetij na področju umetne inteligence. Obenem je zaradi kitajskega izvora sprožil nova opozorila o vprašljivi varnosti in zasebnosti podatkov, saj slednje po ocenah strokovnjakov skoraj zagotovo pošilja na strežnike na Kitajskem. Zaradi tovrstnih pomislekov so DeepSeek v nekaterih državah delno prepovedali.

Manus je vnovič sprožil tudi razpravo o potencialnih ogromnih tveganjih, ki jih prinaša vse naprednejša umetna inteligenca. Tovrstna orodja so namreč vse bolj sposobna samostojnega ravnanja in bi po opozorilih nekaterih strokovnjakov lahko začela ignorirati navodila človeka.

Razvoj tega področja se medtem nadaljuje. Orodje na osnovi umetne inteligence je po navedbah AFP predstavil tudi kitajski spletni trgovec Alibaba in za prihodnje mesece napovedal njegov nadaljnji razvoj, da bi prekašal tekmece.