V Celju še drugič konferenca Dragondays 2024
Celje, 13. septembra - Na celjskem gradu se danes začenja dvodnevna konferenca Dragondays 2024, na kateri bodo vrhunski strokovnjaki predstavili najnovejše trende na področju umetne inteligence, nevralnih mrež, mobilnosti, robotike in kvantnega računalništva.
Dragondays festival združuje inovatorje, mislece in tehnološke navdušence, ki želijo soustvarjati prihodnost.
Letos bo v Celju priložnost za predstavitev vsaj osmih mladih "deeptech" podjetij oz. potencialnih podjetij, ki zaključujejo program LUI za raziskovalce Labs to Market. To bo hkrati priložnost, da investitorji spoznajo tudi naslednjo generacijo zmajev, ki bodo krojili prihodnost tehnologije in inovacij.
Svoje izkušnje bodo v knežjem mestu letos delili strokovnjaki iz podjetij, kot so Celtra, Synthesia, Toyota, Inštitut Jožef Štefan, Kickstarter, ReCatalyst in mnogih drugih. Razpravljali bodo o temah, kot so investicije v deeptech podjetja, umetna inteligenca, mobilnost, crowdfunding, alternativni viri goriv in slovenski startup ekosistem.
Ob uglednih govorcih udeležence konference čakajo tudi panelne diskusije, "pitch" tekmovanje in poglobljeni pogovori z inovatorji.
Celje bo tako za dva dni znova postalo središče inovacij, tehnologije in podjetništva, saj se na Starem gradu festival odvija že drugič. Festival organizirajo Ljubljanski Univerzitetni Inkubator (LUI), kreativna agencija .raw in skupnost TechCelje.
Kot pojasnjujejo organizatorji, ime festivala nosi pomembno simboliko. V svetu startupov se pogosto uporablja izraz "samorog" za opis redkih, izjemno uspešnih podjetij, katerih vrednost preseže milijardo dolarjev.
Ob tem se organizatorji celjskega festivala sprašujejo, zakaj se osredotočiti na samoroge, če imamo zmaje. "Če bi se pomerila zmaj in samorog, na koga bi stavili? Mi stavimo na zmaje," je metaforično ponazoril direktor LUI Jakob Gajšek in dodal, da zmaji simbolizirajo moč, vzdržljivost in sposobnost premagovanja najtežjih izzivov, ravno to pa je bistvo deeptech podjetij.
Deeptech sicer označuje tehnološka podjetja, ki temeljijo na znanstvenih odkritjih ali inženirskih inovacijah in imajo potencial, da korenito spremenijo industrijo in družbo kot celoto. Če so samorogi podjetja, ki dosegajo hitro rast in uspeh z inovativnimi poslovnimi modeli, so zmaji podjetja, ki gradijo prihodnost na globokih znanstvenih spoznanjih in tehnoloških prebojih. Deeptech podjetja ne iščejo zgolj hitrih dobičkov, temveč se soočajo z dolgoročnimi izzivi, ki zahtevajo čas, sredstva in predanost.
Festival Dragondays s svojo prisotnostjo v Celju prispeva tudi k oživljanju mesta, saj ponuja vsebine za inovativne podjetnike, ki jih v mestu primanjkuje. To se sklada tudi z novo politiko Mestne občine Celje, ki si prizadeva preprečiti beg možganov in ustvariti okolje, kjer lahko mladi talenti uspevajo in se razvijajo, dodajajo organizatorji.