Sejem Mos odprl vrata v navzočnosti premierjev Slovenije in Madžarske
Celje, 15. septembra - Premier Janez Janša je danes na celjskem sejmišču slovesno odprl 53. Mednarodni obrtno-podjetniški sejem (Mos). V nagovoru je ocenil, da smo večje preizkušnje, ki jih je prinesla epidemija, prestali in da optimistično gledamo naprej. Dogodka se je udeležil tudi madžarski premier Viktor Orban, saj je Madžarska letošnja partnerica sejma.
Janša je izrazil dobrodošlico Madžarski. Dejal je, da se gospodarsko sodelovanje s to sosednjo državo poglablja, ob sejmu pa bo danes po več letih znova potekala tudi skupna seja obeh vlad. Kot je povedal Janša na celjskem sejmišču, je bila v prvih petih mesecih blagovna menjava z Madžarsko v višini milijarde evrov.
Prepričan je, da bo Celjski sejem tudi letos uspešen ter da se bo odrazil v številnih novih poslovnih partnerstvih in sodelovanjih. Ocenil je, da digitalna transformacija ne more nadomestiti medčloveških stikov.
Glede epidemije pa je premier dejal, da je treba biti previden, saj krize še ni konec. "Veliko smo investirali v cepiva, to je treba zdaj izkoristiti, saj nam je lani korona kriza dala dobro lekcijo. Razgalili so se nekateri dejavniki slabega poslovnega okolja. Če se cepimo, ne bo potrebno ponovno zaprtje države," je opozoril.
Dejal je, da vlada vlaga veliko naporov za zagotavljanje privlačnega poslovnega okolja za tuje naložbe, lotila se je tudi davčnih sprememb in odprave birokratskih ovir. Meni tudi, da je treba okolje, v katerem dela gospodarstvo posodobiti. V drugem četrtletju je imela Slovenija rekordno gospodarsko rast, soočamo pa se s strukturnimi težavami, ker nam primanjkuje kvalificirane delovne sile.
"Ko spremljamo številke madžarskih vlaganj v investicije, gospodarske rasti, je to vse občudovanja vredno. Imate izjemne gospodarske rezultate, čestitke tudi za pozitivne premike pri demografski politiki," je dejal Janša in napovedal, da bodo danes z madžarsko vlado podpisali vrsto pomembnih dogovorov.
Madžarski premier Orban pa je v nagovoru dejal, da je leto z gospodarskega stališča neke vrste mejnik. Na Madžarskem tako ocenjujejo, da se vzpostavlja novo svetovno gospodarsko obdobje, čeprav to še ni vsem jasno. Po njegovih besedah je pandemija povzročila hudo gospodarsko krizo, na globalni ravni je službo izgubilo 114 milijonov ljudi, naložbe so upadle za 41 odstotkov, svetovna trgovinska izmenjava se je zmanjšala za pet odstotkov, na stotine tovarn je bilo zaprtih.
"Madžari menimo, da se začenja novo gospodarsko obdobje, ki se začenja z novim izjemnim tekmovanjem, kar pomeni, da je treba ponovno razdeliti vire. Tovarn ne bodo zagnali tam, kjer so jih zaprli, investitorji iščejo lokacije, ki omogočajo večjo uspešnost, in Madžarska se je tudi prijavila v to tekmo," je poudaril Orban.
Dodal je, da na Madžarskem vedno z zanimanjem spremljajo razmere v Sloveniji, ki je zanje izjemno zanimiva država, tudi vse več madžarskih turistov prihaja v Slovenijo. Orban pa nikoli ni razumel, zakaj mednarodna politika za Slovenijo uporablja izraz Balkan. Madžari imajo namreč Slovenijo za srednjeevropsko državo. Prepričan je, da bosta ob sodelovanju in če bosta združili moči, Slovenija in Madžarska zmagovalki tega novega obdobja.
Po Orbanovih napovedih bosta Slovenija in Madžarska od sredine prihodnjega leta povezali elektrovode, vzpostavili skupen sklad za razvoj čezmejnega območja, postavili bodo tudi skupni stezo za testiranje samohodnih avtomobilov, pripravljeni so tudi za povezavo plinovodov.
Kot je še spomnil Orban, so največja madžarska podjetja prisotna v elektro in naftnem gospodarstvu ter bančnem sektorju Slovenije. Dejal je tudi, da na Madžarskem posluje 46 slovenskih podjetij, pričakuje pa, da se bo to število še povečalo. "Slovenija in Madžarska sta v pravi slogi, to smo dosegli ob pravemu času na pragu novega obdobja svetovnega gospodarstva," je dejal.
Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice (OZS) Branko Meh je medtem na otvoritveni slovesnosti poudaril pomen sejma Mos za obrtnike in podjetnike ter izpostavil vpliv epidemije na malo gospodarstvo. "Epidemija ni vplivala samo na sejemsko dejavnost, temveč na večino obrtnikov in podjetnikov, zlasti na tiste v storitvenih dejavnostih," je dejal po navedbah zbornice. "Za nami je izjemno težko obdobje, polno negotovosti in sprememb na področju poslovanja in zaposlovanja. Iskreno upam in si želim, da nas podobna usoda, torej zapiranje malega gospodarstva, ne bo doletela nikoli več. Tega si enostavno ne moremo privoščiti," je poudaril.
Z Mosom dokazujemo, da osebnega stika, ki ga ponujajo sejmi, ne more nadomestiti nobena tehnologija, kot so nam napovedovali ob prelomu tisočletja. Tudi epidemija sejmov ne bo ustavila, je povedal izvršni direktor družbe Celjski sejem Robert Otorepec. Spomnil je, da obiskovalce na sejmišču čaka skoraj 500 razstavljavcev iz osmih držav, ki predstavljajo približno 1000 blagovnih znamk iz 25 držav. V sklopu sejma bo potekalo tudi preko 80 strokovnih, zabavnih, kulturnih in športnih prireditev.
Sejem Mos, ki bo potekal do nedelje, bo letos dosegal okoli 60 odstotkov predlanskega obsega.
Da bo izvedba sejma s trenutnimi epidemiološkimi ukrepi čim lažja tako za organizatorje kot obiskovalce, je pri vhodu na sejmišče ob nakupu vstopnice omogočeno brezplačno testiranje s hitrimi testi na covid-19. Nujno je spoštovanje pogoja PCT, medtem pa cepljenja na sejmišču ne bo.