Z eno največjih naložb v regiji do novega Biotehnološkega stičišča
Ljubljana, 6. marca - S podpisom pogodbe se je danes uradno začelo financiranje Biotehnološkega stičišča Nacionalnega inštituta za biologijo. V okviru več kot 20 milijonov evrov vrednega projekta, ki predstavlja eno največjih investicij na področju biotehnologije v regiji, bo do leta 2023 nastala nova raziskovalna infrastruktura v obsegu več kot 6500 kvadratnih metrov.
Pogodbo, namenjeno gradnji novega Biotehnološkega stičišča Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB), v višini skoraj 20,8 milijona evrov sta danes podpisala minister za izobraževanje, znanost in šport, ki opravlja tekoče posle, Jernej Pikalo in direktor NIB Matjaž Kuntner. Projekt bo s 16 milijoni evrov sofinancirala Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, štiri milijone bo prispevala država, preostala sredstva pa bo priskrbel NIB.
Izgradnja Biološkega stičišča NIB se bo po besedah Kuntnerja začela konec letošnjega ali v začetku prihodnjega leta, zaključena pa naj bi bila do leta 2023. Projekt predvideva rušitev obstoječega vhodnega objekta v botanični vrt in gradnjo novega, podolgovatega objekta.
Biološko stičišče, ki bo nastalo v neposredni bližini treh fakultet ob Večni poti v Ljubljani, bo za raziskovalce pomembna pridobitev v obsegu več kot 6500 kvadratnih metrov. Zasnovano je kot dvonadstropni objekt z nizom laboratorijev, več predavalnicami in seminarskimi sobami, kabineti oziroma pisarnami ter vsemi pripadajočimi tehničnimi in servisnimi prostori.
Projekt po njegovem mnenju predstavlja dober obet za moderno znanstveno infrastrukturo, s katero bodo lahko razvijali svoje potenciale in zrasli ne le v slovenski, temveč regijski center bioznanosti in bioznanja. Čas za investicijo je po mnenju Kuntnerja zelo primeren, saj so bioznanosti v vzponu in "če ne bomo v svetovni špici sedaj, bi Slovenija lahko precej zaostala za bolj razvitimi znanstvenimi okolji."
Investicija je po besedah Kuntnerja plod dolgoletnega projekta, ki so ga pripravljali v tesnem sodelovanju z ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, aktivnosti pa so potekale tudi že pred tem, v času, ko je NIB vodila dolgoletna direktorica Tamara Lah Turnšek.
Kot je pojasnil Kuntner, se je je od leta 1996, ko se je NIB naselil v trenutne prostore, število zaposlenih več kot podvojilo, zaposleni pa trenutno delujejo raztreseni po različnih, tudi za delo neprimernih prostorih, kar se bo z novo investicijo spremenilo.
Minister Jernej Pikalo je ob podpisu pogodbe povedal, da Slovenija navkljub povečevanju sredstev za znanost na področju raziskovalne infrastrukture zaostaja ter da z enim projektom tega ne bo mogoče nadoknaditi. Investicija je zato po njegovem mnenju majhen obliž na to, kar znanstvena skupnost potrebuje - to so dobri pogoji za delo. Nadejal se je, da se bo to v prihodnje izboljšalo.
Po mnenju Pikala je bo stičišče velika pridobitev tako za NIB kot tudi slovensko industrijo ter bo ponudil odgovore na regionalna vprašana na področjih, kot so podnebje, vode in biodiverziteta.
Novo biološko stičišče bo med drugim omogočilo krepitev znanstvene odličnosti na mednarodni ravni, zaustavitev bega možganov, uvajanje novih biotehnologij in sodelovanje z gospodarstvom, krepitev sodelovanja z gospodarstvom, visokošolskimi institucijami, in drugimi javnimi zavodi in centri znanja in inovacij, je še povedal Kuntner.
Video posnetek dogodka je na voljo na https://livestream.com/zivo/stavzivo/videos/202587845.