Iz programa Obzorje 2020 slovenskim podjetjem že več kot 80 milijonov evrov
Ljubljana, 20. septembra - Slovenska podjetja so do konca maja letos v okviru programa Obzorje 2020 sklenila za več kot 80 milijonov evrov pogodb, je na Slovenskem forumu inovacij povedal Igor Milek, nacionalna kontaktna oseba za ta program EU pri agenciji Spirit Slovenija. Podjetniki so medtem kot pot do uspeha na razpisu izpostavili dobro zgodbo in natančen finančni načrt.
V okviru Slovenskega foruma inovacij, ki danes in v sredo poteka v Ljubljani, so predstavniki slovenskih podjetij predstavili svoje izkušnje pri pridobivanju sredstev iz Obzorja 2020. Program EU za raziskave in inovacije je največji tovrstni program na svetu, saj skupna vrednost finančnih sredstev za ta namen presega 80 milijard evrov. Trenutno je podpisanih za 14,5 milijarde evrov pogodb.
Iz Slovenije se je na razpis prijavilo skoraj 1300 malih in srednjih podjetij, pri čemer prednjači področje informacijsko-komunikacijske tehnologije, sledita energetika in transport. Uspešna podjetja so v povprečju prejela po 500.000 evrov, medtem ko je povprečje v EU več kot milijon evrov.
So pa glede uspešnosti prijavljenih projektov slovenska mala in srednja podjetja zelo dobro uvrščena, saj je več kot polovica od skoraj 1300 prijavljenih podjetij sredstva tudi prejela. Na vsakih 10.000 registriranih podjetij so tako štiri na razpisu uspela, kar jih uvršča v evropski vrh.
Kaj je bistveno za uspeh na razpisih? "Ko prijavljaš projekt moraš biti pripravljen končni izdelek čim prej pripeljati na trg. Mi smo prijavo na razpis zaupali specializirani agenciji, pri prijavi na razpis je najpomembnejša dobra zgodba, s katero predstaviš svoj projekt in natančno napisan poslovni načrt," je o svojih izkušnjah spregovoril Tomaž Popit iz trebanjskega Trima.
"Paziti je treba tudi na najmanjše podrobnosti, niti oblike pisave v prijavi in celostne podobe prijave ne smemo prepustiti naključju," pa je dodal Aleš Ugovšek iz podjetja M Sora. V specializirani agenciji so jim svetovali, naj se osredotočijo na prijavo na drugo fazo razpisa, kjer je konkurenca med podjetji manjša. To pomeni, da so preskočili uvodno fazo, v kateri se preverja ideja ter njena izvedljivost, in se prijavili za financiranje izvedbe, kjer so bili uspešni.
Nekateri razpisi v programu Obzorje 2020 zahtevajo, da se na razpis lahko prijavi le mednarodni konzorcij z vsaj tremi partnerji iz treh držav. Konzorciji so namenjeni spodbujanju inštitutov in akademske sfere, da bi izvajali tudi takšne projekte, ki jih potrebuje gospodarstvo. "Pa tudi, če ne bi bilo konzorcijskega pogoja, bi stare članice EU verjetno pobrale večino sredstev," je pojasnil Milek.
"Pri izbiri partnerstev je treba biti previden, saj se razpisu pogosto priključijo tako imenovani balastni partnerji, ki imajo navadno sicer dobre reference, pri izvedbi projekta pa od njih ni nobene koristi," je na eno od možnih pasti opozoril Daniel Vladušič iz Xlaba, ki je do sedaj najuspešnejše slovensko podjetje v programu Obzorje 2020. Pri iskanju ustreznih partnerjev se kandidati lahko obrnejo tudi na agencijo Spirit.
Udeleženci foruma so opozorili tudi pomen intelektualne zaščite produkta. "Pri nas inovacij ne želimo patentirati, saj moramo v patentu razkriti ključne podatke, kar za mala in srednja podjetja ni najbolj ugodno. Sploh pa zadoščata zaščita blagovne znamke in pogodba o ekskluzivi," je dejal Ugovšek. Pri prijavi projekta pa je treba določiti tudi intelektualno lastnino tretjih oseb, s čimer se preprečijo kršitve že obstoječih patentov, je dodal Jernej Zupanc, ocenjevalec projektov pri Evropski komisiji.
Predstavniki podjetij so si bili edini, da konzorciji niso najbolj ugodna oblika kandidiranja v programu, saj se različni partnerji zberejo skupaj na silo. Pomanjkljivost programa je tudi v tem, da podjetje ne more prijavljati drugih projektov, dokler izvaja enega. Glede na situacijo v Sloveniji pa si želijo, da bi se postopki pridobivanja sredstev na razpisih poenostavili.
Obzorje 2020 je najpomembnejši finančni instrument izvajanja strategije Unija inovacij, s katerim želi EU dvigniti konkurenčnost povezave v obdobju do leta 2020. Finančna sredstva programa bodo namenjena raziskovanju in inovacijam, s ciljem ustvarjati gospodarsko rast in zagotoviti nova delovna mesta v Evropi.