Ljubljanski botanični vrt še letos načrtuje širitev
Ljubljana, 11. julija - V Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani načrtujejo širitev v neposredni bližini vrta, so povedali na današnji novinarski konferenci ob 206. obletnici ustanovitve. Mestna občina Ljubljana jim je namenila hektar zemljišča, širitev pa naj bi izpeljali že v letošnjem letu, je povedal vodja vrta Jože Bavcon.
V ljubljanskem botaničnem vrtu, ki so ga leta 2008 razglasili tudi za kulturni spomenik državnega pomena, hranijo približno 5000 rastlinskih vrst. Bavcon je poudaril, da se je obiskanost od takrat, ko so uredili pot od Špice do vrta in od gradu do vrta, izredno povečala, v poletnem času je predvsem veliko tujcev. Do vrta se da priti tudi z ladjico. Na leto beležijo do 8000 vodenih ogledov, obiskovalcev pa je več kot 100.000 na leto. Vstop je, razen za tropski rastlinjak, prost. Danes ob 17. uri pa bo brezplačen voden ogled za obiskovalce.
Bavcon, ki je lansko jesen prejel nagrado Marsh Trust za zasluge na področju varovanja rastlinskih vrst, je izpostavil semensko banko, ki so jo odprli januarja letos. V banki so v zamrzovalnikih trajno shranjena predvsem semena avtohtonih rastlinskih vrst z naravnih nahajališč. Do leta 2020 so imeli namen semenski banki zagotoviti 20 odstotkov slovenske flore, a jim je to s pomočjo financiranja Univerze v Ljubljani, že uspelo.
Od lanskega srečanja ob 205. obletnici ustanovitve so med drugim v botaničnem vrtu predstavili tudi nove znamke Pošte Slovenije, imeli Bolšji sejem rastlin, na katerem so lahko obiskovalci kupili različne sadike in semena, in gostili sestanek Evropskega konzorcija botaničnih vrtov, ki se ga je udeležilo 14 predstavnikov različnih evropskih držav.
V letu Zelene prestolnice so začeli intenzivneje sodelovati tudi z Mestno občino Ljubljana, katere vzdrževalcem zelenih mestnih površin so pripravili posvet z naslovom Urejanje zelenih mestnih površin, in z Ljubljanskim gradom, s katerim so pripravili naravoslovno učno pot Po poti Fleischmannovega rebrinca, za katero so izdali tudi knjižico, ki kot vodič vodi obiskovalca po flori grajskega griča.
Raziskovalka Blanka Ravnjak je izpostavila tudi dobre medsosedske odnose, saj so v sedmih večerih, ki so jih poimenovali Zimzelena Ljubljana, sodelovali z Biotehniškim izobraževalnim centrom Ljubljana in Konservatorijem za glasbo in balet. V omenjenih večerih so kulinariko združili z glasbo in botaniko ter pogovori z različnimi gosti. Tudi za poletje in naprej napovedujejo vrsto pestrega dogajanja.