Cinkarna Celje izvaja več okoljskih projektov
Celje, 15. marca - V Cinkarni Celje poteka več okoljskih projektov. To so projekt alternativne dobave vode, usklajevanje sprememb na napravi za zapolnjevanje rdeče sadre Za Travnik, sanacijski poseg na odlagališču nenevarnih odpadkov Bukovžlak in zagotavljanje stabilnosti pregradnih teles, so za STA povedali v družbi.
Celje.
Cinkarna Celje.
Foto: Nebojša Tejić/STA
Arhiv STA
Kot so pojasnili, so se za izvedbo teh medsebojno povezanih projektov odločili že leta 2016, predvsem zaradi sistematičnega obvladovanja vseh vrst tveganj.
Projekt alternativne dobave vode zajema nadomeščanje vode, ki jo porabljajo za tehnološke namene in jo trenutno črpajo iz reke Hudinje, z odpadno vodo iz komunalne čistilne naprave v Tremerjah pri Celju.
Projekt uskladitve prostorskega akta za spremembe na napravi za zapolnjevanje rdeče sadre Za Travnik zajema spremembo oblike zapolnitve glede na osnovni projekt, z večjimi nakloni končne površine. To bo po pojasnilih družbe zagotavljalo ustrezno odvajanje površinske vode in preprečitev zamočvirjenja zaradi naravnih posedkov, do katerih bo prihajalo s časom.
Sanacijski poseg na odlagališču nenevarnih odpadkov Bukovžlak medtem zajema ojačitev pregrade in obnovo drenažnih sistemov, ki sta že izvedeni, ter izdelavo tesnilne zavese, obnovo drenaže pod visoko nasuto pregrado, izvedbo kanalet za odvajanje zalednih vod, izvedbo tesnilnega pokrova in preusmerjevalnega nasipa.
Za zagotavljanje stabilnosti pregradnih teles pa v Cinkarni izvajajo redno tehnično opazovanje in monitoringe podzemnih vod ter na podlagi letnih ugotovitev načrtujejo in izvajajo potrebne ukrepe, kot so čiščenje drenaž, sanacija plazu in vgradnja novih drenažnih sistemov.
V zvezi z vrednostjo naložb so v Cinkarni Celje pojasnili, da je projekt alternativnega vira vode ocenjen na 12,5 milijona evrov, usklajevanje prostorskih sprememb na napravi Za Travnik je administrativne narave, za projekt na odlagališču Bukovžlak in za aktivnosti za zagotavljanje stabilnosti pregradnih teles pa znaša višina okoljske rezervacije približno 12 milijonov evrov.
Po oceni Cinkarne je zaključek prvih dveh projektov povsem odvisen od administrativnih postopkov, ki so le v manjšem delu v njihovi pristojnosti, zaključek projekta na odlagališču Bukovžlak pa je načrtovan leta 2029. Zadnji projekt od četverice je medtem stalen in ga bo podjetje izvajalo, dokler bo obstajalo, so še povedali v družbi.