Dobiček Cinkarne Celje lani presegel 23 milijonov evrov
Celje, 5. marca - Cinkarna Celje je lani ustvarila 23,1 milijona evrov čistega dobička, kar je 82 odstotkov več kot predlani in 300.000 evrov več od pred enim mesecem objavljene prvotne ocene. Kot je razvidno iz danes objavljenega nerevidiranega letnega poročila, je višji od prvotne ocene tudi EBITDA, ki se je v primerjavi z letom prej povečal za 58 odstotkov.
Celje.
Cinkarna Celje.
Foto: Nebojša Tejić/STA
Arhiv STA
Dobiček iz poslovanja, povečan za amortizacijo (EBITDA), je lani dosegel 39,6 milijona evrov, je razvidno iz poročila, objavljenega na spletnih straneh Ljubljanske borze. Po prvotni oceni je dosegel 39,3 milijona evrov.
Prihodki od prodaje so se v medletni primerjavi povečali za 13 odstotkov na 200,3 milijona evrov. Rast je po pojasnilih družbe predvsem posledica povečanega obsega prodaje izdelkov in višjih cen pigmenta titanovega dioksida.
Kot so pojasnili, so v drugem lanskem četrtletju zaznali rast povpraševanja. To so pripisali predvsem napovedi uvedbe začasnih protidampinških ukrepov, ki so evropske kupce spodbudili k preučitvi svojih nabavnih strategij.
"Začasni ukrepi, ki so veljali od sredine prejšnjega leta, so bili z začetkom letošnjega leta nadomeščeni s stalnimi. Ti se razlikujejo po metodologiji, saj so tarife namesto relativnih zdaj določene kot absolutni zneski. Poleg tega je bil iz ukrepov izvzet tip pigmenta, ki se uporablja v tiskarskih barvah. Vpliv teh sprememb na tržne razmere bo bolj razviden v prihodnjih četrtletjih," so navedli.
Letos pričakujejo skromnejše povpraševanje. V ključnih sektorjih, kot so gradbeništvo, dekorativni premazi in avtomobilska industrija, namreč okrevanja po njihovih besedah za zdaj ni pričakovati, negotovost pa ostaja zaradi makroekonomskih in geopolitičnih tveganj. "Obenem se bo v naslednjih četrtletjih razjasnilo, kako določene izjeme pri protidampingu vplivajo na povpraševanje po drugih tipih pigmenta," so zapisali.
Cinkarna Celje je lani za investicije, nabavo osnovnih sredstev in nadomestne opreme namenila 14,3 milijona evrov. "Vlagamo v programe, ki kažejo potencial rasti. Z investicijami v proizvodnji sledimo predvsem ciljem zniževanja operativnih stroškov, zagotavljanja rentabilnega obsega količinske proizvodnje ter doseganja višje kakovosti, zakonodajne skladnosti in energetske vzdržnosti," so pojasnili v družbi.
V Cinkarni, ki je konec lanskega leta zaposlovala 718 ljudi oziroma 24 manj kot leto prej, so navedli še, da z razvojnimi dejavnostmi sledijo strategiji za petletno obdobje ter da so jih izvajali glede na priložnosti, trende in pričakovanja kupcev.