V družbi Mahle pogajanja med upravo in sindikatom še vedno tečejo
Šempeter pri Gorici, 24. februarja - Seznam presežnih delavcev v šempetrski družbi Mahle, ki je lani napovedala, da naj bi letos odpustila 610 zaposlenih, še vedno ni narejen. Da naj bi bil ta pripravljen v teh mesecih, so sicer v družbi zagotavljali že na začetku leta, kot so zdaj potrdili za STA, pa težka pogajanja še vedno tečejo. To so potrdili tudi v sindikatu družbe.
Bovec, Mahle.
Podjetje Mahle Electric Drives Bovec.
Foto: Anže Malovrh/STA
Arhiv STA
Ob tem je predstavnica družbe za stike z javnostmi Alenka Kravos za STA potrdila, da še vedno stojijo za oktobrsko izjavo, ko so napovedali, da naj bi program presežnih delavcev in selitev dela dejavnosti podjetja potekala istočasno. Takrat so napovedali, da naj bi program alternatorjev selili v Bosno in Hercegovino, s čimer bi v Sloveniji oklestili 270 delovnih mest. Obenem so napovedali reorganizacijo podjetja, zaradi katere naj bi delovna mesta izgubilo že dodatnih 340 zaposlenih, skupaj torej 610.
Tako delavci kot sindikat se sicer že od oktobra zavzemajo, da se te napovedi ne bi v celoti uresničile. Predsednik konference Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (Skei) podjetja Mahle Dejan Sirk je za STA potrdil, da pogajanja in usklajevanje številke presežnih delavcev še vedno potekajo.
Ob tem je dodal, da so se delavci v februarju vrnili na 40-urni delovnik, kot kaže za zdaj, pa bo ta v marcu zopet preoblikovan v 36-urnega. V sindikatu se sicer trenutno zavzemajo, da bi na najbolj obremenjenih delovnih mestih, ki sodijo v proizvodni proces, delo še naprej potekalo v polnem obsegu.
V minulem mesecu je Sirk sicer za STA že potrdil, da delavci iz podjetja odhajajo sami. S točnimi številkami o tem, koliko jih je odšlo, sicer takrat niso razpolagali, so pa v minulih mesecih opazili trend naraščanja odpovedi. Lani je sicer službo v tem dobavitelju avtomobilske industrije, nekdanji Letriki, izgubilo 170 zaposlenih.
Podjetje Mahle Electric Drives Slovenija ima sedež v Šempetru pri Gorici, poslovne prostore pa še v Ljubljani in Mariboru, Bovcu in Komnu. Družba je bila kot Iskra Avtoelektrika ustanovljena leta 1960 in po podatkih s spletne strani trenutno zaposluje skoraj 2000 ljudi, zaradi česar sodi med največje slovenske izvoznike in zaposlovalce v regiji. V družbi, ki je leta 2014 po prodaji takratne Letrike postala del nemške skupine Mahle, v sodelovanju s svetovnimi industrijskimi proizvajalci razvijajo in proizvajajo mehatronske izdelke.