Dve slovenski podjetji v evropski pobudi za mikroelektroniko in komunikacijske tehnologije
Ljubljana, 19. decembra - Z namenom spodbujanja razvoja naprednih tehnologij na področju mikroelektronike in komunikacij EU skupaj z državami članicami sofinancira pobudo skupnega evropskega interesa za mikroelektroniko in komunikacijske tehnologije (IPCEI ME/CT). V njej s skupaj 68 projekti sodeluje 56 podjetij iz 14 držav, med njimi sta dve iz Slovenije.
Pobuda IPCEI ME/CT je namenjena razvoju na področju mikroelektronike, polprevodnikov in mikročipov, kar je pomembno predvsem z vidika zagotavljanja delovanja pomembnih sistemov, kot so avtomobilska industrija, elektro industrija in podobno. V njej s svojimi projekti sodelujeta slovenski podjetji Elaphe in Beyond Semiconductor, ki se povezujeta z evropskimi partnerji iz Avstrije, Francije, Češke in Nemčije.
Elaphe in Beyond Semiconductor sta bili uspešni na razpisu za projekte, vključene v IPCEI ME/CT, ki ga je ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport objavilo marca letos. Na voljo je bilo 1,5 milijona evrov, vsako izbrano podjetje je prejelo po nekaj manj kot 750.000 evrov. Njuni predstavniki so svoje projekte predstavili danes na novinarski konferenci v Ljubljani.
Rok Pirnat iz podjetja Beyond Semiconductor je predstavil projekt CONPARF, v okviru katerega raziskujejo in razvijajo nove filtrske strukture na podlagi tehnologije cmos. Z novo inovativno rešitvijo bo prispeval tudi k tehnološkemu napredku pri uvajanju novih tehnologij v nove generacije informacijsko-komunikacijskih tehnologij in tudi k razvoju energetsko učinkovitih ter z viri bolj varčnih elektronskih komponent, je povedal.
V podjetju Elaphe pa v okviru projekta Mikroelektronika za električna vozila razvijajo rešitve, ki bodo prispevale k pomembnim tehnološkim prebojem na področju močnostne elektronike in energijskih pretvornikov za električna vozila.
Gre za dva podprojekta - Močnostna elektronika, v okviru katerega bo z uporabo novih tipov polprevodniških tranzistorjev s širokim prepovedanim pasom zasnovana učinkovitejša in zmogljivejša elektronika za vozila naslednje generacije, ter Energijski pretvorniki, ki se osredotoča na razvoj naprednih termoelektričnih pretvornikov, ki bodo odvečno toploto pretvorili v koristno energijo.
Projekt IPCEI ME/CT je eden od dveh projektov skupnega evropskega interesa za skupno evropsko infrastrukturo podatkov in storitev, v katera se je v okviru prizadevanj za digitalizacijo gospodarstva vključila Slovenija. Za te namene ima gospodarsko ministrstvo do sredine leta 2026 rezerviranih 6,5 milijona evrov evropskih sredstev v okviru načrta za okrevanje in odpornost.
Drugi projekt skupnega evropskega interesa je projekt naslednje generacije infrastrukture in storitev v oblaku, ki je namenjen razvoju naprednega računalništva v oblaku in na robu. V njem s štirimi projekti sodeluje 11 slovenskimi podjetji.