Slovenija 29.11.2024 14:33

Spirit v krepitev sodelovanja z Gospodarsko zbornico zahodnega Londona

London, 29. novembra - Javna agencija Spirit Slovenija in Gospodarska zbornica zahodnega Londona sta v Londonu podpisali memorandum o soglasju, ki predstavlja skupno zavezo nadaljnjemu poglabljanju bilateralnih gospodarskih vezi, so sporočili iz Britansko-slovenske gospodarske zbornice. Memorandum sta podpisali v okviru slovensko-britanske poslovne konference.

Planica. Javna agencija Spirit. Foto: Boštjan Podlogar/STA Arhiv STA

Planica.
Javna agencija Spirit.
Foto: Boštjan Podlogar/STA
Arhiv STA

Kot so v sporočilu za javnost zapisali v Britansko-slovenski gospodarski zbornici, podpisani memorandum predstavlja vzajemno zavezanost obeh podpisnikov k poglabljanju poslovnih vezi med državama in vzpostavitvi okvira za prihodnje gospodarsko sodelovanje.

"S tem želimo spodbuditi trgovinsko in investicijsko sodelovanje med državama ter zagotoviti podjetjem obeh držav vso potrebno podporo pri iskanju novih poslovnih priložnosti in sklepanju partnerstev," je ob podpisu memoranduma dejala namestnica direktorja agencije Spirit Tamara Zajec Balažič.

Do podpisa je prišlo v okviru poslovne konference o krepitvi odnosov med Združenim kraljestvom in Slovenijo na londonski borzi.

Zbrane na konferenci je med drugim nagovoril predsednik državnega sveta Marko Lotrič. V nagovoru je izpostavil strateški pomen sodelovanja z Britansko-slovensko gospodarsko zbornico. "V prizadevanju za gospodarsko rast, ki jo v Sloveniji lahko med drugim spodbudimo z večjim izvozom in privabljanjem novih tujih investicij, je širitev dostopa slovenskih podjetij do enega najbolj razvitih trgov na svetu ključnega pomena," je dejal.

Konference se je udeležila tudi britanska veleposlanica v Sloveniji Victoria Harrison, ki je izrazila podporo poglabljanju bilateralnih odnosov med državama.

V okviru konference sta potekali tudi dve panelni razpravi, ki sta se dotaknili tem trgovinskih in naložbenih priložnosti ter razvoja kapitalskih trgov s pomočjo pokojninske reforme.

V prvi panelni razpravi so sogovorci osvetlila pomembne priložnosti v panogah, kot sta avtomobilska in farmacevtska industrija, pa tudi telekomunikacijska oprema, saj se je slovenski izvoz v Združeno kraljestvo od leta 2019 več kot podvojil. Poudarili so tudi komplementarno naravo obeh gospodarstev in pomen ciljno usmerjenih trgovinskih pobud.

Na drugem panelu pa so razpravljavci med drugim govorili o tem, kako bi lahko reforma slovenskega sistema pokojninskega zavarovanja, zlasti drugega stebra, služila kot katalizator za privabljanje institucionalnih investitorjev in spodbujanje dolgoročnega lastniškega financiranja.