#družba 22.11.2024 9:02

Na simpoziju urgentne, družinske in gorske medicine tudi o umetni inteligenci

Gozd Martuljek, 22. novembra - V organizaciji Zdravstvenega doma Tržič in komisije za medicino Gorske reševalne zveze Slovenije se danes v Gozdu Martuljku začenjajo 25. Ažmanovi dnevi. Na tradicionalnem simpoziju urgentne, družinske in gorske medicine se bodo letos med drugim posvetili umetni inteligenci v medicini, izvedli bodo tudi vajo za primer nesreče na zahtevnem terenu.

Vodja simpozija, direktor Zdravstvenega doma Tržič in zdravnik Gorske reševalne zveze Slovenije ter helikopterske nujne medicinske pomoči Iztok Tomazin, je pred dvodnevnim dogodkom pojasnil, da so letošnja vodilna tema nova obzorja oziroma uporaba umetne inteligence v medicini.

Na programu je tudi vsebinski sklop, namenjen etični in komunikacijski problematiki dela v medicini oziroma v nujni medicinski pomoči. Med pomembnejšimi temami simpozija pa so še uporaba ultrazvoka na terenu in oskrba težkih poškodb ter nekatere druge aktualne in pogosto spregledane ali zanemarjene strokovne teme urgentne, družinske in gorske medicine, je pojasnil Tomazin.

Posebnost Ažmanovih dni so praktične delavnice na terenu, kjer bodo pripravili tudi prikazno vajo sodelovanja različnih urgentnih služb, in sicer za primer prometne nesreče z več poškodovanci na zahtevnem terenu. Sodelovali bodo helikopterska enota nujne medicinske pomoči, jeseniški poklicni gasilci, prostovoljni gasilci iz Gozda Martuljka in pripadniki gorske reševalne službe ter službe nujne medicinske pomoči z Jesenic in Tržiča.

Simpozij nosi ime po prezgodaj preminulem zdravniku, gorskem reševalcu in profesorju na medicinski fakulteti Tomažu Ažmanu. "Gre za nadaljevanje njegovega dela in njegovega poslanstva ter v širšem smislu tudi poslanstva gorske reševalne službe, kar smo razširili še na druga področja medicine, posebej na nujno medicinsko pomoč in družinsko medicino," je povedal Tomazin.

Kot so sporočili iz Osnovnega zdravstva Gorenjske, Ažmanovi dnevi vsako leto pritegnejo številne udeležence, predvsem urgentne in družinske zdravnike ter člane njihovih timov, torej medicinske sestre, zdravstvenike in reševalce. Simpozija se udeležujejo tudi zdravniki in člani ekip Gorske reševalne zveze Slovenije ter helikopterske nujne medicinske pomoči. Med udeleženci so tudi urgentni in drugi zdravniki iz Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter ostalih držav nekdanje Jugoslavije.