Eles in Siemens Energy v razvoj digitalnih in trajnostnih rešitev za energetski trg
Ljubljana, 7. oktobra - Sistemski operater elektroenergetskega omrežja Eles in vodilni svetovni ponudnik energetske opreme in tehnoloških rešitev na področju energetike Siemens Energy sta v Ljubljani podpisala memorandum o sodelovanju, s katerim bosta v strateškem partnerstvu združila moči pri razvoju digitalnih in trajnostnih rešitev za mednarodni energetski trg.
Skozi strateško partnerstvo in skupni raziskovalni projekt, v katerega bo Siemens Energy po besedah direktorja Elesa Aleksandra Mervarja poleg znanja vložil tudi 2,6 milijona evrov, bosta partnerja razvijala rešitve na področju obogatene in navidezne resničnosti, umetne inteligence, snovanja robotov za pregled razdelilnih transformatorskih postaj, razvoja naprednih rešitev za senzorsko spremljanje energetske infrastrukture in ustvarjanja digitalnih dvojčkov visokonapetostnih daljnovodov ter razdelilnih transformatorskih postaj.
Z razvojem naprednih rešitev za hitrejši zeleni prehod v energetiki naj bi tudi občutno prispevala k zmanjševanju ogljičnega odtisa v sektorju.
Mervar je za STA dejal, da je Eles prepoznan kot eden najbolj naprednih sistemskih operaterjev v EU. Siemens Energy je po njegovih besedah iskal partnerja in ga v Elesu našel predvsem zaradi že delujočega diagnostično-analitskega centra, ki da je eden redkih med sistemskimi operaterji v svetu.
Eles ima tako številna praktična znanja pri upravljanju omrežja in se z digitalizacijo ukvarja že več kot desetletje, zdaj pa skuša priti na še višjo raven, je dejal Mervar. Partnerstvo s Siemens Energy bo šlo tako v smeri rešitev za obvladovanje elektroenergetskega omrežja prihodnosti, ki bo povsem drugače zastavljeno kot danes.
Spomnil je na projekt Nedo z japonskimi partnerji, ki je stekel leta 2016 in se je po njegovih besedah izkazal za vrhunsko sodelovanje. Ocenjuje, da bo tako tudi pri Siemensu ter da bodo rezultati lahko lepa zgodba za prihodnost.
Podpredsednik družbe Siemens Energy za področje digitalizacije omrežij Adnan Chaudhry je dogovor o strateškem partnerstvu označil kot pomemben mejnik na poti k odličnosti in premiku tehnoloških meja. Okrepljeno sodelovanje je po njegovih besedah dokaz deljene vizije in pomena strateških partnerstev za napredek in inovacije na področju omrežij v današnjem hitro spreminjajočem se svetu energetike.
"Skupaj lahko zagotovimo, da energetski prehod ne bo le hiter, ampak tudi varen in vzdržen," je dejal. Zaradi vse večjega števila novih virov se povečuje kompleksnost elektroenergetskega omrežja, zaradi česar so napredne digitalne rešitve edina pot, je pristavil.
Elesovo delo in njegova tesna prepletenost s sosednjimi nacionalnimi omrežji ter vpetost v evropski energetski sistem na eni strani in Siemensova tehnologija na drugi bodo, tako Chaudhry, omogočile razvoj in praktično uvedbo najbolj naprednih rešitev. Partnerja bosta tako postavljala nove standarde v sektorju, je prepričan, podpis memoranduma pa vidi kot začetek skupnega potovanja.
Pomočnik direktorja za upravljanje s sredstvi in projekti pri Elesu Uroš Kerin je medtem poudaril, da so slovenski inženirji že dolgo mednarodno priznani zaradi sposobnosti reševanja zapletenih znanstvenih in tehnoloških izzivov. Tudi zato partnerji iz tujine zaupajo slovenskemu znanju in izkušnjam. Veseli ga, da je Siemens Energy s skoraj 100.000 zaposlenimi po vsem svetu tako prepoznal Eles z manj kot 600 zaposlenimi kot enakovrednega partnerja pri razvoju najbolj naprednih digitalnih tehnologij.
Sodelovanje med Elesom in Siemens Energy na temelju medsebojnega spoštovanja in zaupanja po Kerinovih besedah traja že več kot 30 let in je že privedlo do več malih in velikih uspehov. Današnji podpis pa je, tako Kerin, znak zaveze, da bosta partnerja skupaj tlakovala pot digitalne transformacije energetske infrastrukture, da bo ta lahko odgovarjala na energetske izzive in sledila ciljem razogljičenja.
Državna sekretarka na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen je prav tako izrazila prepričanje, da gre za začetek dolgoročnega partnerstva med podjetjema, ki sta obe polno zavezani zelenemu energetskemu prehodu, inovacijam in odličnosti v energetiki.
Medtem ko je Siemens tako ali tako eno vodilnih svetovnih podjetij na področju energetske tehnologije in inovacij, se je Eles po besedah državne sekretarke s sodelovanjem v različnih projektih najbolj naprednih tehnoloških rešitev v sektorju uveljavil kot eden vodilnih evropskih sistemskih operaterjev na področju digitalizacije in razvoja pametnih omrežij. Izpostavila je pomen Elesove dejavnosti za izvedbo ukrepov za zeleni prehod v Sloveniji.
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič je medtem izpostavil, da vlada močno podpira razvoj znanja v raziskovalni sferi in prenos tega znanja v prakso. Po njegovih besedah smo v Sloveniji 30 let upali na več neposrednega sodelovanja med slovenskimi raziskovalci in Siemensom na področju novih tehnologij, pri čemer so to danes predvsem tehnologije za zeleni prehod in digitalizacijo. Zelo ga veseli, da se prav to zdaj udejanja.