Na Jezerskem nova tematska pot, ob Planšarskem jezeru kmalu tudi nova gostilna
Jezersko, 1. oktobra - Jezersko zadnja leta s številnimi investicijami v turistično infrastrukturo doživlja pravi preporod. Od letošnjega poletja imajo novo Lehnjakovo tematsko pot, steklo je vodenje po lani vzpostavljeni daljinski pohodniški poti po Karavankah, septembra pa so začeli rušiti znano gostilno ob Planšarskem jezeru, saj bodo zgradili novo.
Gostišče ob Planšarskem jezeru deluje že od 70. let prejšnjega stoletja. Kot je za STA pojasnil njegov vodja in predsednik Turističnega društva Jezersko Aleš Petek, je v preteklosti na tem mestu delovala žaga, ki so jo preuredili v okrepčevalnico in pozneje v gostilno.
Stavba je bila stara in nujno potrebna obnove, zato so se letos odločili, da jo podrejo in na tem mestu zgradijo novo. Gostišče so sredi septembra zaprli in se lotili rušenja. Računajo, da bo novi objekt dokončan in bodo gostišče lahko znova odprli do začetka poletne sezone.
Doslej je bilo v gostišču na voljo 80 sedežev, na zunanji pol pokriti terasi pa 120. Tudi novi objekt bo zgrajen v podobnem obsegu kot prejšnji. Uradno naj bi bilo gostišče zaradi prenove predvidoma zaprto do 30. junija. Bodo pa v času zaprtja ob lepih dneh hrano in pijačo ponujali v hišici, ki se pozimi nahaja ob drsališču.
Gre za eno od številnih investicij, ki jih je Jezersko doživelo v zadnjih letih. Med posebej izstopajočima sta Vila Planinka in Šenkova domačija. V kraju pod Kamniško-Savinjskimi Alpami hkrati krepijo ponudbo aktivnosti za obiskovalce. "Dolgo se ni vlagalo, sedaj pa so prišli boljši časi za turizem na Jezerskem," je ocenil Petek.
V okviru projekta Živa dediščina so uredili območje skladov lehnjaka in lehnjakotvornega izvira ter novo tematsko pot, ki so jo opremili in označili z informacijskimi tablami. Obenem je vzpostavljena povezava s tematsko potjo do lehnjakotvornega izvira, poti pa se združita na razgledni ploščadi.
Kot je pojasnil župan Jezerskega Andrej Karničar, so se ureditve tematske poti lotili, ker so želeli povezati lehnjakotvorni izvir in kamnolom lehnjaka: "To nam je bilo že nekaj let izziv in skozi projekt lokalne akcijske skupine smo imeli možnost pridobiti tudi nekaj evropskih sredstev."
Pot nadgrajuje pred dvema letoma vzpostavljeno skoraj štirikilometrsko povezavo med lehnjakotvornimi izviri in centrom Zgornjega Jezerskega. Preden so se lotili njene ureditve, so morali sanirati podor, ki se je sprožil po lanskih poplavah in zaradi katerega je bila cesta v dolino Komatevre tri mesece zaprta.
Nahajališče lehnjaka na Spodnjem Jezerskem je bilo največje nahajališče lehnjaka v Sloveniji in je uvrščeno v geološko naravno vrednoto in krajinsko posebnost državnega pomena.