V Starošincih možnost spoznavanja konjev, pri Poljčanah alpak
Ptuj/Poljčane, 6. oktobra - Konjeniški park Starošince sredi Dravskega polja že vrsto let razvija aktivnosti in terapije s pomočjo konja. Na tej osnovi gradi tudi turistično ponudbo. Obiskovalci lahko tam spoznavajo svet konj, naravo in lokalne dobrote. Na podoben način deluje Alpaka ranč pri Poljčanah, kjer se lahko obiskovalci družijo z alpakami.
Konjeniški park Starošince upravlja zavod Nazaj na konja, ki si prizadeva za sistematičen razvoj terapije in drugih psihosocialnih posredovanj s pomočjo konja. Te po njihovem prepričanju predstavljajo odlično izhodišče za celostno obravnavo otrok, mladostnikov in odraslih s posebnimi potrebami ter težavami na področju duševnega zdravja.
Tako razvijajo različne programe aktivnosti in terapij s pomočjo konja za otroke, mladostnike in odrasle, organizirajo delavnice, športne in naravoslovne dneve za otroke in mladostnike ter izobražujejo strokovne kadre na področju aktivnosti in terapije s pomočjo konja.
V zadnjih letih so tudi zgradili namestitvene zmogljivosti in vzpostavili turistične programe. Ne gre za klasično ponudbo jahanja, temveč vodeno spoznavanje konjev in druženje z njimi v hlevu in na pašnikih. Ko jih obiskovalec bolje spozna, pa lahko konje tudi zajaha.
"K nam lahko pridejo tako posamezniki kot družine in skupine, ki si želijo preživeti dan ali več v mirnem svetu konj," pravi direktor zavoda Alexander S. Goljevšček.
Na voljo imajo dve glamping hiški za družine in večjo stavbo za skupine, v hlevu pa 19 konjev. "V poletnem času so tukaj počitniški tabori, v ostalem času pa jih koristimo med drugim za študente, ki prihajajo k nam iz tujine," je povedal direktor.
Alpaka ranč Slovenija v Lušečki vasi pri Poljčanah nudi obiskovalcem druženje z udomačeno vrsto južnoameriške kamele. Program, ki sta ga leta 2020 začela razvijati Jaka Rančnik in Miha Pirš, združuje ogled in hranjenje alpak, delavnico izdelave izdelkov iz dlake teh živali ter pokušino lokalnih kmečkih dobrot, na posestvu pa je prisotnih še nekaj drugih vrst živali. "Najprej je bil to za nas le hobi, zdaj je to že naš družinski posel," je ob predstavitvi ponudbe destinacije Štajerska pred dnevi povedal Rančnik.
Namestitvenih zmogljivosti zaenkrat še nimajo, med načrti za prihodnja leta pa je tudi to. V prvi fazi vlagajo v širitev prostora za živali.
V vseh aktivnostih je namreč pomemben poudarek na skrbi za dobrobit živali. Zato sprejemajo le omejeno število ljudi in omogočijo stik z živalmi le, ko so dovolj spočite. "Konja vidimo kot našega sodelavca. Pravzaprav je najpomembnejši sodelavec, zato moramo poskrbeti za njegovo dobrobit. Za to je potrebno veliko znanja," je pojasnil Goljevšček.
Za obisk je obvezna predhodna prijava, omejeno je tudi število obiskovalcev, da ne bi živali preveč obremenili. "Med tednom sprejmemo največ eno skupino na dan, ponavadi že ob 10. uri zjutraj, ob koncu tedna pa največ dve skupini dnevno. Na ogled lahko pride hkrati največ 30 ljudi," je povedal Rančnik.