Podjetja 11.9.2024 20:31

Lek z javnimi univerzami podpisal sporazum o okrepljenem sodelovanju

Maribor, 11. septembra - V sklopu današnjega Lekovega dogodka Znanstvena odličnost na stičišču generacij v Mariboru so predstavniki omenjene farmacevtske družbe podpisali sporazum o sodelovanju z vsemi tremi javnimi univerzami - Univerzo v Ljubljani, Univerzo v Mariboru in Univerzo na Primorskem. Osrednji gost večera je bil sicer biokemik in nobelovec Gregory P. Winter.

Ljubljana. Proizvodni obrat farmacevtskega podjetja Lek, ki je del skupine Sandoz. Foto Tamino Petelinšek/STA Arhiv STA

Ljubljana.
Proizvodni obrat farmacevtskega podjetja Lek, ki je del skupine Sandoz.
Foto Tamino Petelinšek/STA
Arhiv STA

Kot je ob začetku dogodka v Mariboru povedal glavni izvršni direktor Leka Gregor Makuc, so v enem večeru združili najboljše znanstvenike in perspektivne mlade talente, ki zagotavljajo nadaljnji razvoj znanosti, ter slavili znanstveno odličnost in moč povezovanja.

"Sinergija generacij, znanstvenih disciplin in strok, akademske sfere in gospodarstva je namreč temelj odličnosti," je dejal in dodal, da so z današnjim podpisom sporazuma z univerzami še bolj povezali ključna znanja, izkušnje, obogatitev delovnih procesov, izboljševanje tehnologij, torej vseh aktivnosti, ki jih izvajajo v gospodarstvu.

Ključno vlogo pri tem igra država, zato je Makuc vesel, da se je podpisa sporazuma udeležil tudi minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič. Ta je dejal, da gre pri prenašanju znanja iz akademskega okolja v gospodarstvo, dejansko za dvosmerni proces, še posebej, če gre za sodelovanje z visoko tehnološkimi podjetji.

"Vselej imamo na eno strani neke osnovne raziskave, na drugi pa čist inovacijsko dejavnost, večkrat pa manjka medsebojna povezava. Glede tega se bomo morali še veliko pogovarjati. Pripravljena je tudi novela zakona o znanstveno raziskovalni inovacijski dejavnosti, kjer bomo skušali opredeliti, koliko denarja bo šlo za osnovne raziskave in koliko za inovacije," je dejal minister.

Ne glede na to, na katerem segmentu delujemo, se moramo zavedati, da moramo vsi delovati v korist družbe, je še dodal in podpis sporazuma označil kot pomemben korak naprej. Podobnega so storili tudi ob podpisu sporazuma z Gospodarsko zbornico Slovenije, je še spomnil Papič in dejal, da je proces treba nadaljevati za hitrejši razvoj družbe.

Da so podpisa sporazuma veseli tudi na vseh treh javnih univerzah, je zatrdila rektorica Univerze na Primorskem in predsednica rektorske konference Klavdija Kutnar, ki je še dejala, da s tem dokazujejo zmožnosti Slovenije v primeru sodelovanja.

"Ne le, da se povezujemo univerze, pač pa da ustvarjamo nek trajnostno naravnan ekosistem. Uspehi podjetij, kot je Lek, osmišljajo tudi naš obstoj. Preko njihovih uspehov univerze nenazadnje tudi uresničujejo cilje nacionalnega programa visokega šolstva," je dejala Kutnar, ki se zaveda, da morajo univerze skrbeti za aktualizirano ponudbo študijskih programov, ki temeljijo na najnovejših znanstveni programih.

Osrednji gost današnjega večera je bil britanski biokemik Gregory P. Winter, prejemnik Nobelove nagrade za kemijo leta 2018. Z glavno znanstveno direktorico v skupini Sandoz Claire D'Abreu-Hayling se je pogovarjal o pomenu sodelovanja in povezovanja različnih deležnikov za doseganje prebojnih inovacij ter vrednotah in osebnih značilnostih, potrebnih za doseganje odličnosti.

Ob tem so na prireditvi simbolično podelili Lekove štipendije, s katerimi nagrajujejo perspektivne dijake in študente ter jih podpiramo na njihovi poti.

Z današnjim dogodkom se je sicer začel program znanstvenega in strokovnega dogodka ScienceBEAT, namenjenega perspektivnim mladim strokovnjakom s področij naravoslovnih in poslovnih ved, ki bo do sobote v Ljubljani, Mariboru in Lendavi gostil 30 udeležencev iz Slovenije in tujine.