Tematska pot po Jesenicah razširjena še na območje Hrenovce
Jesenice, 3. decembra - Tematska pot Spomini starih Jesenic je pred kratkim dobila že svojo četrto etapo. Razvojna agencija Zgornje Gorenjske in Gornjesavski muzej sta ob podpori Občine Jesenice z informacijskimi tablami o zanimivih zgodovinskih podatkih sedaj opremila še območje Hrenovce, ki je bil nekdaj en najlepših delov Jesenic.
Jesenice.
Mesto Jesenice.
Foto: Tinkara Zupan/STA
Arhiv STA
"Projekt, ki ga financira jeseniška občina, se je začel leta 2020 na idejo Razvojne agencije Zgornje Gorenjske, kako na simpatičen način na bogato jeseniško zgodovino spomniti prebivalce in kako jo čim bolj približati tudi vse bolj številčnim obiskovalcem," je o Spominih starih Jesenic povedala direktorica agencije Eva Štravs Podlogar.
"Začelo se je tam, kjer so se Jesenice pravzaprav začele, torej na Murovi, kjer je še vedno veliko objektov z bogato zgodovino in je veliko za povedati," je pojasnila. Sprehod čez Murovo, ki so jo opremili s sedmimi informacijskimi tablami, je bil tako prvi del projekta. Leta 2021 so pot nadaljevali po bivši Gosposvetski ulici, ki je bila najbolj prizadeta v času bombardiranja in se še danes spopada s številnimi izzivi.
Lani so raziskali zgodovino območja okoli kolodvora, po Titovi cesti vse do gledališča in gimnazije ter stavbe TVD Partizan, letos pa so pot nadaljevali preko Hrenovice do Stare Save. Tu so nekoč imeli eno prvih teniških igrišč na Slovenskem, pa drsališče in celo manjši živalski vrt fužinarja Viktorja Ruarda.
Železarna je na tem območju uredila tudi prostore za piknike, sprehajališča in kolesarske poti. "To je bil zeleni del Jesenic, nato pa je na delo v železarno prihajalo vse več ljudi, ki so si tu ustvarjali svoje domove in območje se je z izgradnjo novih železarskih obratov začelo spreminjati. Jesenice so tako izgubile še zadnjo zeleno oazo sredi mesta," je pojasnil Marko Mugerli iz Gornjesavskega muzeja.
Spomnil je, da so se spremembe začele že pred drugo svetovno vojno, ko so postavili industrijski tir za dovoz surovin za dva jeseniška plavža. Po vojni pa so zgradili nove predelovalne obrate in območje je postalo del železarne Jesenice. Leta 1987 so plavže na Jesenicah zaprli in podrli, območje je vse do začetka 21. stoletja postajalo vse bolj degradirano.
Ob prelomu tisočletja je občina s pomočjo evropskih sredstev začela podirati prazne hale in območje urejati. Tako so tam, kjer so bili nekoč parki, kasneje pa industrijski obrati, spet nastali tudi sprehajalna pot in zelene površine ter nova stanovanjska soseska. Bogato zgodovino območja pa je od letošnje jeseni mogoče spoznati na šestih informacijskih panojih.
Kot je povedal Mugerli, so se pri pripravi tabel naslonili na fotografsko in arhivsko gradivo. Pomagali so si tudi z informacijami, ki so jih pridobili v že vrsto let trajajočem projektu Kako so na Jesenicah včasih živeli. "Starejši ljudje so še spominjajo zelenih površin v Hrenovci, pa tudi tamkajšnjega gradiča, drsanja in smučanja ter igranja tenisa," je pojasnil.
"Lepo je obujati spomine na obdobje, ko so se Jesenice razvijale," je dejala Štravs Podlogar in spomnila, da je velika železarna z nekaj tisoč zaposlenimi v bivšem sistemu zelo dobro skrbela za počutje svojih delavcev, za njihovo športno udejstvovanje in kulturo. Hkrati pa je prinesla tudi negativne posledice, na čelu z uničevanjem okolja.
Ker pot Spomini starih Jesenic postaja vse bolj priljubljena, bodo prihodnje leto nadaljevali še s predstavitvijo območja do Podmežakle, pri čemer se bodo posvetili bogati jeseniški športni zgodovini. Prihodnje leto nameravajo izdati tudi knjižnico z vrisano celotno tematsko potjo.