Startup podjetja s pomočjo Tovarne podjemov spisala vrsto uspešnih zgodb
Maribor, 21. decembra - Tovarna podjemov, podjetniški inkubator mariborske univerze, je v sklopu triletnega podpornega programa Subjektov inovativnega okolja organizirala 450 dogodkov, ki jih je obiskalo 8700 udeležencev. Ob tem so zagotovili več kot 8000 mentorskih ur ter sodelovali s 30 podjetniškimi skupinami in 65 podjetji ter jim pomagali v različnih fazah rasti.
Kot je ob današnji predstavitvi nekaterih najuspešnejših podjetniških zgodb povedal Urban Lapajne, vodja projektov v Tovarni podjemov, ki s podporo Spirita in gospodarskega ministrstva že vrsto let podpira mlada inovativna podjetja na njihovi podjetniški poti, je letošnje dogajanje zaznamoval nov zagon po dveh letih epidemije.
Krona dogajanja v letu 2022 je bila po njegovih besedah konferenca Podim, ki je v Maribor znova pripeljala več kot tisoč udeležencev iz različnih delov sveta, s čimer je mesto vrnila v središče start up in tehnološkega dogajanja v tem delu Evrope. "S tem smo pomembno prispevali k izgradnji start up ekosistema v Sloveniji," je dejal Lapajne.
S koncem leta se zaključuje podporni program SIO, preko katerega agencija Spirit z delavnicami, mentorstvi in dogodki podpira slovenska tehnološka podjetja in jim omogoča še hitrejši in bolj učinkovit razvoj.
Po besedah Lapajneta je v pripravi že nov tovrstni program, zato ga veseli, da bodo tudi v prihodnje lahko podprli načrte zagonskih podjetij in da bo iz tega zraslo še več uspešnih zgodb.
V Mariboru in okolici so sicer tudi z njihovo pomočjo zadnja leta zrasla nekatera zelo prepoznavna podjetja, ki s svojimi inovativnimi produkti uspešno konkurirajo na domačem in globalnem tržišču, nekateri med njimi pa so se danes tudi predstavili.
Proizvajalec elektrotehničnih izdelkov, podjetje Chipolo iz Trbovelj, bo po dobrem desetletju delovanja letos prvič skupaj s svojim ameriškim podjetjem prebil mejo deset milijonov evrov prodaje, še bolj pa je leto 2022 po besedah direktorja Primoža Zelenška za njih pomembno, ker so s svojim novim proizvodom prodrli v trgovsko verigo Best Buy in v spletno trgovino giganta Appla.
Hitrorastoče podjetje z novim konceptom turistične oziroma naložbene ponudbe je tudi Oikos Housing, ki je pred štirimi leti začelo z načrtovanjem in proizvodnjo bolj komfortnih in ekoloških modularnih hišk.
Kot je povedala direktorica podjetja iz Hoč Monika Jankovič, so sprva sodelovali z zunanjim izvajalcem in prodali prvih 13 hišk, nato pa so se zaradi nadzora kakovosti odločili za lastno proizvodnjo, ki zdaj zaposluje že 40 ljudi. Lani so postavili naselje 50 hišk v Dragah, naslednje leto pa bodo naselje z enakim številom hišk postavili na Pagu.
Med mlajšimi zgodbami o uspehu je podjetje Chicatella, finalist sedme sezone Štartaj Slovenija, ki se ukvarja s proizvodnjo in prodajo naravne kozmetike, mariborsko družinsko podjetje Kokica s prehranskimi izdelki pod blagovno znamko Pokica pa je bilo razglašeno za naj startup 2022 po izboru mentorjev Slovenskega podjetniškega sklada.
Na letošnjem zaključnem dogodku mariborske start up skupnosti sta uspešni zgodbi predstavili še podjetji Daibau International, bolj znanim pod spletno znamko Moj mojster, ki je doslej zbralo več milijonov evrov investicij in se pospešeno širi na številne nove trge, ter najmlajše podjetje Priot, aktualni zmagovalec evropskega natečaja Cassini Hackathon, ki se ukvarja z raziskavami in razvojem digitalnih sistemov, med drugim pa so razvili senzorni sistem, ki trenerjem v smučarskih skokih pomaga v realnem času meriti podatke vsakega skoka trening, zato že od ustanovitve sodeluje tudi z Nordijskim centrom Planica.