Na konferenci o pomenu podatkov za digitalizacijo energetskega sektorja
Ljubljana, 8. decembra - V Ljubljani danes poteka premierni regionalni dogodek Digital Energy Summit 22, ki gosti nekatere ključne evropske deležnike energetskega sektorja in digitalnega prehoda. V ospredju dogodka je digitalizacija energetskega sektorja, pri čemer so govorci izpostavili pomen podatkov.
Glavni izvršni direktor skupine Iskraemeco Luis Goncalves je uvodoma opozoril, da le dva odstotka ljudi ve, koliko bodo naslednji mesec plačali za elektriko, pri čemer se poraja vprašanje, ali se sploh zavedamo izzivov energetskega sektorja. "Če ne poznamo naše porabe, če ne vemo, koliko plačujemo, če ne dobimo podatkov o našem energetskem profilu, mogoče ne bomo zmogli napraviti prvega koraka pri energetskem prehodu," je poudaril.
Goncalves je prepričan, da mora priti do spremembe v miselnosti ljudi. Kot družba se moramo začeti zavedati, da so podatki pomembni. "Podatke, ki jih imamo lahko uporabimo, da izboljšamo svojo energetsko okolje z vseh vidikov, od porabe, proizvodnje in upravljanja," je dejal.
Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh je v videonagovoru zbrane opozorila na številne izzive, s katerimi se trenutno sooča današnja družba, in sicer doseganje trajnostnega razvoja, spodbujanje etičnega tržnega gospodarstva in zagotavljanje energetske varnosti. "Verjamemo, da je v trenutnih geopolitičnih razmerah digitalna preobrazba nujna. V idealnem primeru gresta zeleni in digitalni prehod z roko v roki in se medsebojno krepita," je pojasnila.
Za uspešen dvojni prehod potrebujemo digitalne tehnologije, ki so dostopne vsem. Po mnenju ministrice je treba posebno pozornost nameniti odprtim podatkom, ki zagotavljajo stabilnost, transparentnost in zaupanje v vlado, kot tudi gospodarske prednosti. Ob tem je spomnila, da je Slovenija zelo uspešna na področju odprtih podatkov v javni upravi.
Svetovalec za zeleni in digitalni prehod pri Evropski komisiji Ilias Iakovidis je ob tem izpostavil, da v javnosti pogosto prevladuje ideja o konfliktu med digitalnim in zelenim oz. energetskim prehodom. Večkrat se omenja porabo elektrike v digitalnem svetu. V medijih se poudarja energetsko porabo podatkovnih centrov in energetske odpadke, ki se jih ustvarja z digitalizacijo.
"Digitalizacija je dvorezen meč. Lahko jo uporabite v kmetijstvu, v stavbeništvu in prometu, a če ne upravljate njene uporabe lahko porabite več energije in proizvedete več izpustov," je zbrane opozoril Iakovidis. Digitalizacija ima po njegovem prepričanju velik teoretičen potencial, a ta iz različnih razlogov ni realiziran. Med drugim smo zelo slabi pri uporabi podatkov v električnem omrežju.
Z uspešno digitalizacijo se lahko uspešno zmanjša porabo energije. Iakovidis je pri tem izpostavil stavbe, za oskrbo katerih se nameni 40 odstotkov vse porabljene energije. Z izgradnjo t. i. pametnih stavb bi lahko prihranili od 10 do 15 odstotkov energije. "Zakaj se tega potem vsi ne posložujemo? Ker to zahteva denar, čas, znanje," je bil jasen.
Na današnji celodnevni konferenci se bo zvrstilo več govorcev, med njimi so v družbi Prosperia, ki dogodek organizira, posebej izpostavili strokovnjaka za kibernetsko varnost Senada Aruca, ki je zaslovel pred 15 leti, ko mu je uspelo odkleniti enega prvih iphonov.
Na dogodku bo potekala tudi okrogla miza o resničnih izzivih digitalne transformacije energetskih družb v času krize. Na njem bodo strokovnjaki iz različnih delov Evrope razgalili dejanske ovire in izzive, s katerimi se soočajo energetska podjetja pri digitalni energetski transformaciji in kako jih preseči, so še pojasnili organizatorji.