Slovenija 17.11.2022 16:27

Več organizacij predlaga razširitev dneva v teden slovenske hrane

Lukovica, 17. novembra - Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) skupaj z desetimi drugimi organizacijami vladi predlaga, da bi dan slovenske hrane razširili v teden slovenske hrane. Ta bi potekal vsak tretji teden v novembru, petkov tradicionalni slovenski zajtrk pa bi v tej luči predstavljal vrhunec tedenskega dogajanja.

Dobrepolje. Tradicionalni slovenski zajtrk. Foto: Tamino Petelinšek/STA Arhiv STA

Dobrepolje.
Tradicionalni slovenski zajtrk.
Foto: Tamino Petelinšek/STA
Arhiv STA

ČZS in druge organizacije so pobudo podpisale v sredo, danes, dan pred 11. dnevom slovenske hrane in 12. tradicionalnim slovenskim zajtrkom, so jo posredovali predsedniku vlade Robertu Golobu, so sporočili iz ČZS.

Oba dogodka iz leta v leto presegata pričakovanja organizatorjev in sodelujočih deležnikov, pravijo v zvezi in dodajajo, da bi bil cilj tedna slovenske hrane, da bi v tistem tednu ne le v vzgojno-izobraževalnih, temveč tudi v vseh javnih zavodih po Sloveniji uživali lokalno pridelana živila oz. jedi.

"Menimo, da bi z aktivnostmi v okviru tedna slovenske hrane spodbudili uživanje lokalno pridelane hrane in poznavanje tradicionalnih slovenskih jedi, zdrav prehranski slog ter nenazadnje izboljšali promocijo pridelkov in živil slovenskih pridelovalcev," so prepričani pobudniki.

Pod pobudo so se poleg ČZS podpisale tudi Zadružna zveza Slovenije, Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Zveza kmetic Slovenije, Zveza slovenske podeželske mladine, Ekoci - eko civilna iniciativna Slovenije, Zveza sadjarskih društev Slovenije, Gibanje Oskrbimo Slovenijo - Štafeta semen, gibanje Rajski vrt in Konzorcij evropsko zaščitenih živilskih pridelkov in izdelkov.

Tradicionalni slovenski zajtrk na pobudo ČZS v vrtcih in šolah vsak tretji petek v novembru poteka od leta 2011. Letos v ospredje postavlja mleko in mlečne izdelke. Danes pri projektu sodeluje 14 vladnih in nevladnih organizacij.