Podjetje Pergola za zagotavljanje samooskrbe v gradnjo žage in sušilnice
Radlje ob Dravi, 12. novembra - Podjetje Pergola, ki izdeluje in postavlja nizkoenergetske montažne hiše, v industrijski coni pri Radljah ob Dravi v neposredni bližini obstoječih proizvodnih prostorov gradi žago in sušilnico lesa. Z okoli tri milijone evrov vredno naložbo si želijo predvsem zagotoviti samooskrbo z lesom, je za STA povedal direktor in lastnik družbe Vidko Švajger.
Radlje ob Dravi, podjetje Pergola.
Podjetje Pergola.
Foto: Vesna Pušnik Brezovnik/STA
Arhiv: Vesna Pušnik Brezovnik/STA
"Za naložbo smo se odločili, ker smo ugotovili, da nismo samooskrbni. Lansko leto smo imeli precej problemov z nabavo materialov, sploh lesa. Drugi razlog je tudi ta, da se precej hlodovine odpelje preko meje v Avstrijo, mi pa potem les kupujemo nazaj. Zato smo se odločili, da bomo v zvezi s tem sami nekaj naredili," je razloge za naložbo pojasnil Švajger.
V industrijski coni v Spodnji Vižingi pri Radljah ob Dravi, kamor so leta 2010 proizvodnjo in okoli 20 zaposlenih zaradi potrebne širitve preselili iz Limbuša, je podjetje Pergola dokupilo dodatno zemljišče, na katerem v teh dneh pospešeno potekajo gradbena dela.
Hala, v kateri bo žaga z zmogljivostjo razreza do okoli 7000 kubičnih metrov hlodovine letno, je že postavljena, prav tako sušilnica lesa, zgradili bodo tudi kurilnico. Vse bodo poskusno zagnali predvidoma že letos do konca leta.
Naložba bo poleg zagotavljanja lastnega razreza hlodovine in sušenja lesa podjetju omogočila še, da se bo z uporabo stranskega odpada od razreza hlodovine tudi ogrevalo, najverjetneje pa bo to lahko ponudilo še komu. Hkrati bodo na strehi novih objektov postavili fotovoltaično elektrarno in s tem dodatno poskrbeli za energetsko samooskrbo.
Ob aktualni naložbi pa prostor pripravljajo tudi za to, da bodo v prihodnjih letih postavili še lepilnico lesa, v kateri bodo lahko izdelovali konstrukcijski les za gradnjo montažnih hiš, kar zdaj v kar 70 odstotkih uvažajo iz Nemčije in Avstrije.
Podjetje Pergola, ki ima v Sloveniji zaposlenih okoli 50 delavcev, v podjetju v Avstriji pa še dodatnih 22, trenutno letno izdela okoli 100 montažnih hiš. Od tega jih od 70 do 75 prodajo oz. postavijo v Avstriji in Nemčiji, preostalo v Sloveniji.
Z naložbo, ki je v teku, bodo zaposlili še od štiri do osem oseb, večjih težav pri iskanju kadra pa po direktorjevih besedah nimajo. Res pa je, da približno petino zaposlenih delavcev predstavljajo tujci, saj delavcev v lokalnem okolju ni zadosti, deloma je razlog za to tudi bližina Avstrije, kjer si prebivalci z obmejnega območja poiščejo zaposlitve.
Naložba v žago, sušilnico in kurilnico je vredna okoli tri milijone evrov, za sofinanciranje naložbe v višini enega milijona evrov je podjetje že pridobilo tudi sklep iz uspešnega kandidiranja na razpisu gospodarskega ministrstva.
Epidemija covida-19 na poslovanje družbe Pergola ni imela bistvenega vpliva, saj podjetje zadnja leta stabilno posluje. Lani je ustvarilo 7,9 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje in dobrih 400.000 evrov dobička, kar je bilo oboje več kot v letu 2020. Podobno kot lansko bo po besedah direktorja tudi letošnje poslovanje.