Podjetja 31.10.2021 8:19

Premogovnik Velenje sodeluje v devetih evropskih raziskovalnih projektih

Velenje, 31. oktobra - Premogovnik Velenje skupaj s partnerji iz Poljske, Češke, Romunije, Nemčije, Francije, Grčije in Španije tudi letos sodeluje pri mednarodnih projektih evropskega raziskovalnega sklada za premog in jeklo. Tokrat sodelujejo v devetih projektih. Vrednost vseh prijavljenih projektov je 19,7 milijona evrov, so sporočili iz Premogovnika Velenje.

Velenje. Premogovnik Velenje. Foto: Tamino Petelinšek/STA Arhiv STA

Velenje.
Premogovnik Velenje.
Foto: Tamino Petelinšek/STA
Arhiv STA

Delež velenjskega premogovnika je dva milijona evrov, sofinancerska sredstva omenjenega sklada pa 1,3 milijona evrov.

Po pojasnilih generalnega direktorja Premogovnika Velenje Janeza Rošerja rudnik že več kot desetletje uspešno sodeluje pri več prijavljenih projektih pri raziskovalnem skladu za premog in jeklo, ki deluje znotraj EU in je namenjen sofinanciranju predvsem razvojnih projektov s področja jekla in premoga.

Ta sklad je eden izmed t. i. centraliziranih skladov, kar pomeni, da se sredstva v obliki sofinanciranja razvojno-raziskovalnih projektov pridobivajo neposredno iz EU, Evropska komisija pa vodi tudi vse postopke.

"Letos je omenjeni sklad doletelo precej sprememb, saj so se prioritete Evrope spremenile in so sedaj v skladu s t. i. zelenim dogovorom EU, ki med drugim predvideva opuščanje rabe premoga in pravično tranzicijo. Zaradi tega so za razpis bolj primerni razvojni projekti, ki naslavljajo procese sanacije in prestrukturiranja panoge," je še dejal Rošer.

Evropsko združenje za premog in jeklo je do zdaj financiralo številne aktivnosti za razvoj evropske premogovne in jeklarske industrije. 50-letna pogodba o ustanovitvi evropske skupnosti za premog in jeklo iz leta 1951 je bila tudi ena izmed temeljev EU. V tem obdobju se je za namene razvoja in raziskav premogovne ter jeklarske industrije porabilo več kot milijardo evrov.

V Premogovniku Velenje so iz tega sklada v zadnjih 10 letih pridobili dobra dva milijona evrov nepovratnih sredstev, nekaj prihodkov pa še pričakujejo iz naslova že zaključenih projektov.

"Za pridobitev evropskih nepovratnih sredstev se je treba zelo potruditi in pripraviti kar najbolj konkurenčen projektni predlog. Priprava takšnega predloga zahteva administrativno in vsebinsko ustrezno pripravo, inovativnost predmeta projektne ideje, ustrezen tehnični in znanstveni pristop, njegovo ekonomsko in okoljevarstveno dodano vrednost in seveda finančno ustrezno vrednotenje," pa je pojasnil direktor Premogovnika Velenje Aleš Logar.

V Premogovniku Velenje do zdaj po njegovih besedah sočasno še niso sodelovali s prijavami tolikšnega števila projektov, ki so terjale kar nekaj usklajevanja in prilagajanja med partnerji.

Premogovnik Velenje letos sodeluje pri devetih projektih omenjenega sklada, ki so bili prijavljeni septembra. Gre za projekte ohranjanje in promocija dediščine premogovništva kot evropske kulturne dediščine, izkoriščanje konkurenčnih prednosti premogovnikov, ki se približujejo zapiranju, za čim večje ustvarjanje zelenih in kakovostnih delovnih mest, uporaba tehničnih zmogljivosti rudnikov po končanju odkopavanja za namene shranjevanja sistemske energije in podpora izvajanju strategij za mobilnost osebja iz sektorjev z visokimi emisijami v času evropskega zelenega dogovora in pravičnega prehoda.

Prav tako Premogovnik Velenje sodeluje tudi v projektih ekološka sanacija in dolgoročni monitoring, pametni sistem podzemnega kmetovanja, razvoj orodja za ravnanje in predelavo rudarskih odpadkov na podlagi dolgoročnega spremljanja, izkoriščanje metana iz zapuščenih premogovnikov za vzpostavitev trajnostnega gospodarstva temelječega na proizvodnji vodika in gravitacijska elektrarna s pametnim shranjevanjem energije.