Podjetja 7.10.2021 17:25

Energetiki na srečanju o pomenu inovacij

Ljubljana, 7. oktobra - Energetiki so se danes v Ljubljani zbrali na hibridnem vrhu inovativnih v energetiki. Inovacije so nujne za razvoj podjetij, pa tudi za zeleni prehod energetike. Za to je potrebno spodbudno okolje, saj prehod, ki je nujen, ni in ne bo poceni, je bilo slišati na srečanju.

"Nastopil je čas preobrazbe in vse, kar prihaja novega v okolje, ni nujno slabo," je na okrogli mizi o zelenem prehodu energetike poudaril predsednik gospodarskega interesnega združenja distribucije električne energije in predsednik uprave Elektra Celje Boris Kupec.

Distribucijska podjetja se v transformaciji srečujejo z vrsto izzivov, z deregulacijo prenosa električne energije, e-mobilnostjo in aktivnimi uporabniki, vse gre v smeri zmanjševanja ogljičnega odtisa, je pojasnil. Ob tem je poudaril, da je pri tem nujna digitalizacija in uvajanje inovativnih rešitev, ki jih iščejo tudi v sodelovanju z drugimi evropskimi distributerji.

Zeleni prehod po njegovem mnenju ni in ne bo poceni, je pa nujen. Za pospešitev inovacij v obnovljive vire energije je treba nuditi spodbudno okolje, je še dejal Kupec, pri tem pa poudaril pomen aktivnega sodelovanja vseh uporabnikov distribucijskega omrežja.

Tega se zavedajo tudi v operaterju trga z elektriko Borzenu, ki praznuje 20-letnico in pridobiva vlogo točke, na kateri bi vsak udeleženec trga dobil vse potrebne informacije. To je po besedah direktorja Martina Brataniča del prilaganja trga, del skupnih inovacij, pri tem pa je pomembna organiziranost, obveščenost in sodelovanje z vsemi deležniki.

Kot je še poudaril Bratanič, je pomembno sredstva namenjati v zelene inovacije in z vsemi deležniki vzpostaviti novo konkurenčno okolje, v katerem se bodo srečevali.

V Gen energiji po besedah generalnega direktorja Martina Novšaka za raziskave, razvoj in inovacije vsako leto namenijo nekaj milijonov evrov. Vsaka družba v skupini ima raziskovalne mehurčke, vrsta inovacij in novosti pa se stalno dogaja.

Na račun izboljšav so tako denimo v zadnjih 15 letih povečali proizvodnjo Nuklearne elektrarne Krško za pol teravatne ure, kar je pet odstotkov slovenske porabe. Nedavno je minilo 40 let od sinhronizacije elektrarne v omrežje, v tem času pa je proizvedla za približno 20 let elektrike za Slovenijo. Jedrska energija bi morala v zelenem prehodu igrati pomembno vlogo, ključno jo je prepoznati kot transfer v nizkoogljično družbo, je še dodal Novšak.

Vrh inovativnih v energetiki je organizirala družba Prosperia. Dopoldne so med drugim govorili o trendih in priložnostih zelenega prehoda, predstavili pa so se tudi kandidati za naslov najboljše inovacije 2021 po izboru udeležencev.

Ti so sicer za najboljšo inovacijo izbrali div-ee-ap (Dik Medvešček Murovec iz Gen-I), na drugem in tretjem mestu pa sta pristali big data pristop k modeliranju verige hidroelektrarn na osnovi globokih nevronskih mrež (Dalibor Kranjčič iz Dravskih elektrarn Maribor) in inteligentna pogona za regulacijo tlačnih razlik (Žan Kozan iz Danfossa Trata).