15.1.2021 11:11

Dejstva o cepljenju: Ni znano, ali lahko kljub cepljenju z mRNK cepivom širimo virus

Ljubljana, 15. januarja - Mnoga cepiva poleg tega, da ščitijo pred boleznijo, zaščitijo cepljenega tudi pred prenašanjem okužbe. Pri do sedaj registriranih cepivih proti covidu-19 v EU - v obeh primerih gre za mRNK cepivi - še ni znano, do kolikšne mere lahko cepljeni ljudje prenašajo in širijo novi koronavirus.

ZDA, Washington. Cepivo proti covidu-19 ameriškega farmacevtskega velikana Pfizer in nemškega biotehnološkega podjetja BioNTech. Foto: Xinhua/STA Arhiv Xinhua/STA

ZDA, Washington.
Cepivo proti covidu-19 ameriškega farmacevtskega velikana Pfizer in nemškega biotehnološkega podjetja BioNTech.
Foto: Xinhua/STA
Arhiv Xinhua/STA

Klinična testiranja cepiv proti covidu-19 v protokolih testiranj nimajo preizkusov, s katerimi bi pri cepljenih ljudeh redno preverjali, ali imajo na sluznici novi koronavirus, navaja predstojnik katedre za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani Alojz Ihan v gradivu za strokovno javnost o cepivu proti covidu-19.

Zaradi velikih skupin pri kliničnem testiranju in zahtevnih testih, ki preverjajo kužnost, iz rezultatov kliničnih testiranj ne bomo imeli informacij o tem, če cepljenje razen zbolevanja prepreči tudi kolonizacijo virusa na sluznici in s tem pojav asimptomatskih prenašalcev, torej v kakšni meri ob cepljenju nastane tudi sterilizacijska imunost, ko imunski sitem prepreči virusu tudi naselitev sluznice, ne zgolj povzročanja bolezni.

Zato še vedno velja, da morajo nositi zaščitne maske in upoštevati splošne zaščitne ukrepe tudi osebe, ki so cepljene. "Vsak naj se obnaša, kot da je okužen. Še vedno, kljub cepljenju. Ko bomo imeli podatki glede prenosa, bomo vedeli naprej. Ampak zdaj moramo najprej ustaviti epidemijo," je na nedavni okrogli mizi STA opozoril predstojnik Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Mario Fafangel.