Podjetja 16.12.2020 18:44

Najboljši tuji investitorji Atlantic Droga Kolinska, Belinka Perkemija, TKK in iSystem Labs

Ljubljana, 16. decembra - Javna agencija Spirit Slovenija je danes podelila priznanja za najboljše tuje investitorje, ki so v preteklem letu ustvarili izjemne rezultate in prispevali k razvoju slovenskega gospodarstva. Na virtualni podelitvi so nagrado FDI Award Slovenia 2020 prejela podjetja Atlantic Droga Kolinska, Belinka Perkemija, TKK in iSystem Labs.

Ljubljana. Zaslonski posnetek podelitve nagrade FDI Award Slovenia 2020. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Foto: STA

Ljubljana.
Zaslonski posnetek podelitve nagrade FDI Award Slovenia 2020.
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek.
Foto: STA

Kot je poudaril gospodarski minister Zdravko Počivalšek, je Slovenija s proaktivnim in dinamičnim pristopom lani povečala pritok tujih neposrednih investicij na več kot 16 milijard evrov. To trenutno predstavlja 33 odstotkov BDP in 65,5 odstotka vrednosti vseh tujih neposrednih investicij v državi.

"Slovenija ima jasno vizijo privabiti družbeno odgovorna in trajnostno naravnana tuja podjetja z investicijskimi projekti z višjo dodano vrednostjo, ki bodo prispevala k dvigu kompetenc naše delovne sile, inovativnosti in tehnološkemu razvoju ter enakomernemu razvoju regij," je dejal.

Ministrstvo in agencija Spirit bosta v prihodnjih tednih predstavila nov program razvoja inovacijske dejavnosti, je napovedal. Njegov prvi steber bo koordinacija podpornega okolja za inovacijske dejavnosti, drugi steber podpora podjetjem pri mednarodnem sodelovanju in izmenjavah, tretji steber pa finančne spodbude.

V. d. direktorja agencije Spirit Tomaž Kostanjevec je izrazil zadovoljstvo, da je podelitev nagrad FDI postala eden najpomembnejših poslovnih dogodkov v državi. "Tuji investitorji ste vitalni in strateški del poslovnega okolja. V državo prinašate tudi odličnost, napredne tehnologije in bogate izkušnje," je poudaril.

Rdeča nit letošnjega dogodka so bile inovacije in pomen kulture inoviranja za razvoj podjetja. Inovacije so po Kostanjevčevih besedah že od nekdaj v središču slovenskega gospodarskega življenja kot ključna sestavina konkurenčne prednosti države.

Strokovna komisija je letos v ožji izbor vključila podjetja, ki so ustrezala naslednjim kriterijem: vsaj desetodstotno tuje lastništvo v preteklem letu, dodana vrednost na zaposlenega nad slovenskim povprečjem, poslovanje z dobičkom in vsaj deset zaposlenih. Podjetja morajo imeti tudi poravnane obveznosti do finančne uprave in ne smejo biti med dosedanjimi prejemniki nagrade FDI Award Slovenia.

Prejemnik nagrade v kategoriji pomemben zaposlovalec je podjetje Atlantic Droga Kolinska iz Ljubljane. Leta 2010 je postalo del hrvaške skupine Atlantic Grupa, s čimer je pridobilo lastnika, ki vlaga v razvoj in širitev blagovnih znamk, kot so Barcaffe, Argeta, Cockta, Donat Mg in druge blagovne znamke, ki so tudi v mednarodni trgovini pomemben element spodbujanja izvoza.

Podjetje je lani doseglo 171 milijonov evrov čistih prihodkov od prodaje, čisti dobiček je znašal 23,5 milijona evrov. Lani so imeli 465 zaposlenih, dodana vrednost na zaposlenega pa je v letu presegala 93.000 evrov. Podjetje je nagrado prejelo, ker gre za enega največjih zaposlovalcev v tuji lasti z zelo visoko dodano vrednostjo na zaposlenega, so utemeljili v Spiritu.

Nagrado v kategoriji zeleno je prejelo podjetje Belinka Perkemija iz Ljubljane. Od 2014 je pomemben član skupine Helios, ponudnika premazov in kemikalij, ki predstavlja evropski center odličnosti japonske skupine Kansai Paint. Danes je podjetje največji proizvajalec natrijevega perborata na svetu in eden od osmih evropskih proizvajalcev vodikovega peroksida.

Podjetje je lani doseglo 17,8 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, čisti dobiček je znašal 2,7 milijona evrov, dodana vrednost na zaposlenega pa 89.887 evrov. Podjetje, v katerem je bilo lani 64 zaposlenih, je nagrado prejelo za usmeritev v ohranjanje narave in čistega okolja v tradicionalni kemični industriji.

V kategoriji ustvarjalno so nagrado podelili podjetju TKK iz Srpenice. Podjetje z več kot 70-letno zgodovino se je na podlagi lastnega znanja postopoma razvilo v enega vodilnih proizvajalcev gradbenih materialov v segmentu dodatkov za beton in sanacijskih materialov ter tesnilnih mas v Evropi, v segmentu poliuretanske montažne pene pa tudi globalno. Potencial podjetja je prepoznal tudi belgijski Soudal, v čigar stoodstotni lasti je od leta 2013.

Podjetje je lani doseglo 65,7 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, čisti dobiček je dosegel 6,6 milijona evrov. Lani so imeli 233 zaposlenih, dodana vrednost na zaposlenega pa je dosegla skoraj 70.000 evrov. Nagrado so prejeli za ustvarjalno preobrazbo podjetja v sodobno podjetje, ki izpolnjuje pričakovanja lastnikov obenem pa skrbi tudi za okolje, iz katerega izhaja.

Prejemnik nagrade v kategoriji pametno je podjetje iSystem Labs iz Trzina. Je del mednarodne skupine iSYSTEM, v kateri slovensko podjetje skrbi za razvoj, proizvodnjo, tehnično podporo ter podporo marketingu. Podjetje se 27 let osredotoča na razvoj in proizvodnjo razvojnih ter testnih orodij za mikroprocesorje in mikrokrmilnike, ki se tržijo pod blagovno znamko iSYSTEM.

Podjetje je lani ustvarilo šest milijonov evrov prihodkov, čisti dobiček pa je znašal skoraj 1,7 milijona evrov. Podjetje je imelo lani 42 redno zaposlenih, dodana vrednost na zaposlenega pa je dosegla malo več kot 98.300 evrov. Nagrado so prejeli, ker so v svetovni vrh v svoji panogi prišli predvsem po zaslugi visoko izobraženih, talentiranih in učinkovitih zaposlenih, ki delajo v razvoju in proizvodnji ter strankam nudijo izvirne rešitve in tehnično podporo.

Nagrade FDI Award Slovenia, ki jih Spirit Slovenija podeljuje od leta 2006, dopolnjujejo širšo slovensko strategijo za privabljanje tujih neposrednih investicij, ki sodi med prioritetna področja tako gospodarskega ministrstva kot celotne vlade. Lani so priznanja prejela podjetja Iskraemeco v kategoriji veliko podjetje, Systemair v kategoriji dolgoročna prisotnost v regiji ter Swarco Lea v kategoriji pameten razvoj izdelkov in storitev.