Za proizvajalca razkužil Kimi epidemija nova priložnost za rast
Trzin, 8. julija - Proizvajalec dezinfekcijskih sredstev Kimi je med epidemijo covida-19 zabeležil močno rast povpraševanja, naročila nekaterih partnerjev pa so zaradi prekinitve dejavnosti skoraj usahnila. Kot je za STA dejala direktorica Mateja Imperl, v prihodnje načrtujejo predvsem naložbe v skladiščenje in logistiko, nove zaposlitve pa tudi v razvoju in prodaji.
Kitajska, Chonqing.
Koronavirus, razkužilo, dezinfekcija.
Foto: Xinhua/STA
Arhiv Xinhua/STA
Proizvajalce dezinfekcijskih sredstev - Kimi poleg tega partnerjem nudi tudi vzpostavitev celovitih sistemov higiene ter njihovo vzdrževanje in nadgrajevanje - je epidemija tako rekoč čez noč uvrstila med najpomembnejša podjetja za širšo družbo. Veliki rasti povpraševanja poleg tega sledijo še naprej ugodni obeti.
Kot je za STA povedala Imperlova, so se na razmere v času epidemije začeli pravočasno pripravljati. Prizadevanja so usmerili predvsem v zagotavljanje nemotene in zadostne dobave ter v ustrezno organizacijo proizvodnje. "Naše glavno poslanstvo v času epidemije smo prepoznali v nemoteni oskrbi naših stalnih naročnikov, torej da smo lahko v povečanem obsegu oskrbovali najbolj izpostavljene ustanove," je dejala.
Prodaja se je med epidemijo močno povečala, vendar ne pri vseh kupcih. Medtem ko so denimo bolnišnice, zdravstvene ustanove, domovi za starejše in trgovska podjetja po teh izdelkih povpraševala precej več, pa je bila prodaja znatno manjša v nekaterih drugih segmentih, je izpostavila Imperlova. Njihovi veliki naročniki so namreč tudi hoteli, gostinski obrati in izobraževalne ustanove, ki so bile v času epidemije večinoma zaprte.
Kljub veliki rasti povpraševanja so prilagodili delo. Kot je poudarila Imperlova, se s higieno profesionalno ukvarjajo, zato so znali pravočasno vzpostaviti poseben režim, da bi preprečili vnos okužbe v kolektiv. Vsi so morali med drugim uporabljati zaščitno opremo, del zaposlenih pa je prešel na delo od doma. "Ali smo res naredili vse oziroma ali bi lahko naredili še več, smo preverili tudi tako, da smo na ogled stanja v podjetju povabili zdravnika medicine dela, ki je sicer pristojen za redne zdravniške preglede zaposlenih," je pojasnila.
Kimi z zdravstvenimi ustanovami in drugimi partnerji sodeluje vrsto let, je poudarila. "V času koronavirusne krize pa se je na trgu pojavilo veliko novih ponudnikov, ki se s tem področjem prej niso ukvarjali, zato so njihovi izdelki lahko vprašljive kakovosti," je opozorila.
Spomnila je, da je vlogo podjetja, ki deluje od leta 1971, v času epidemije prepoznal tudi predsednik republike Borut Pahor. "S svojim obiskom v času epidemije je vsem zaposlenim v Kimiju izkazal posebno priznanje," je dejala.
Državne pomoči gospodarstvu jim ni bilo treba koristiti, Imperlova pa jo sicer ocenjuje kot hitro in nujno potrebno. Prepričana je, da so trenutne posledice le začetek, jeseni pa se bo stanje slovenskega gospodarstva še poslabšalo. "Pričakujemo lahko večja prestrukturiranja podjetij, brezposelnost bo večja, krč bo nastopil na strani investicij, težave bodo v likvidnosti," meni.
Država bi morala imeti po njenih besedah dolgoročno strategijo naložb, ki bi ji morala slediti neodvisno od trenutnega stanja v politiki. Spodbujanje naložb in potrošnje je ena ključnih vlog države v času krize, je prepričana.
"Državna blagajna je omejena. Resnično stanje bo nastopilo šele takrat, ko bo interventna pomoč iz prvih protikoronskih paketov pojenjala. Kriza, s katero se soočamo, je nastopila izredno hitro in nepredvidljivo. To terja hitro ukrepanje in spremembe tudi na strani gospodarstva," je dodala.
Kimi zaposluje 68 ljudi. V času epidemije so zaposlili nekaj dodatnih delavcev v proizvodnji in logistiki, v prihodnje pa nove zaposlitve načrtujejo v razvoju, logistiki in prodaji.
Lani je Kimi dokončal prvo fazo naložbe v nov poslovno-skladiščni objekt, kar je njihova največja posamična naložba v zadnjih desetih letih. Omogočila jim je optimizacijo poslovnih procesov v logistiki. Drugo fazo nameravajo izpeljati v prihodnjih letih, s tem pa bodo po besedah Imperlove pridobili pogoje za najsodobnejše obvladovanje skladiščno-logističnih procesov.
"Stalne posodobitve v proizvodno infrastrukturo so naša stalnica, saj lahko tako optimiziramo procese in sledimo najsodobnejšim trendom na področju kemijske dejavnosti. Zavedamo se, da je ključno za nadaljno rast in razvoj vlaganje v razvoj novih izdelkov in storitev ter v krepitev prepoznavnosti blagovne znamke," je poudarila.
Konkretnih podatkov o lanskem poslovanju ne razkrivajo, je pa Imperlova povedala, da so leto zaključili uspešno in skladno z načrtom. Leta 2018 so ustvarili nekaj manj kot sedem milijonov evrov čistih prihodkov od prodaje in 66.000 evrov čistega dobička.