Programski svet RTVS podprl imenovanje Štularja za direktorja nacionalnega radia
Ljubljana, 21. januarja - Programski svet RTVS je na današnji seji soglašal z imenovanjem Mirka Štularja za direktorja nacionalnega radia. Za podporo je Štular moral zbrati najmanj 15 svetniških glasov, dobil pa jih je 21. Nobeden od svetnikov ni glasoval proti njegovemu imenovanju, sta se pa dva vzdržala glasovanja. Štular bo štiriletni mandat nastopil 1. marca.
Štular, ki je že 12 let odgovorni urednik Vala 202, je v svoji predstavitvi opozoril, da Radiu Slovenija (RAS) na prvem mestu manjka podrobna analiza ponudbe celotne mreže osmih programov nacionalnega radia. Ob tem je ocenil, da zdajšnji položaj ne terja rokohitrskih posegov v programe. Zavzel pa se je za premišljene, sistematične in dolgoročne programske spremembe.
Po Štularjevih besedah so potrebne spremembe pri načrtovanju radijskih programov, s poudarkom na bolj odprtem, odzivnem in v prihodnost usmerjenem prilagajanju shem in formatov: "Predvsem potrebujemo veliko večje korake na področju multimedijske avdio produkcije in novih storitev, velik miselni korak stran od zgolj 'FM-razumevanja' radia."
"Javni radio se preprosto ne more več zanašati le na kakovosten FM-program. Postati mora živahen družbeni organizem, aktiven igralec, ustvarjalec dogodkov, projektov, predvsem pa mora biti prisoten in sprejet po različnih kanalih," je poudaril Štular. Dodal je, da mora RAS ponudbo prilagajati sodobnim, prihajajočim načinom spremljanja medijev.
Generalni direktor Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Igor Kadunc se je pri iskanju novega direktorja radia odločal med Štularjem ter urednico uredništva večernega in nočnega programa na Prvem programu RAS Darjo Groznik. Od petih vlog, ki so prispele na razpis za mesto direktorja, sta bili namreč le dve popolni, oddala pa sta ju Štular in Groznikova.
Kadunc je pojasnil, da odločitev med Štularjem in Groznikovo ni bila enostavna. Vendarle ga je bolj prepričala Štularjeva vizija razvoja RAS: "Očitno se zaveda, da bo potrebno aktivno razvojno, multimedijsko in širše razmišljanje kot prej." Poudaril je, da ima Štular njegovo polno zaupanje, da bo uspešno vodil nacionalni radio kot izredno pomemben del RTVS.
Večina svetnikov, ki so sodelovali v razpravi, je Štularjevo predstavitev označila za prepričljivo. Predvsem so pohvalili njegovo dolgoletno vodenje Vala 202, ki je po besedah Saše Hribarja postal "zaupanja vredna blagovna znamka". Tudi zdajšnji direktor RAS Miha Lampreht, ki se mu bo mandat iztekel konec februarja, je ocenil, da lahko svetniki Štularja podprejo brez zadržkov.
So pa svetniki izrazili tudi nekaj pričakovanj v zvezi s prihodnjim razvojem radia. Geza Erniša je izrazil željo, da bi ustvarjalci informativnega programa o verskih vsebina poročali "bolj natančno in konsistentno oziroma bi bili bolj pošteni do vseh". Mitja Rotovnik je opozoril na slabo poslušanost mariborskega regionalnega programa in se vprašal o smiselnosti njegovega obstoja.
Svetnik Lado Ambrožič je pozval k izboljšanju pokritosti Slovenije s signalom RAS oziroma njegovih programov. Marjan Dora je ocenil, da bi radijska dopisniška mreža po državi "potrebovala nov zagon". Petra Ložar pa je podvomila, da bo Štular uspel udejanjiti svojo vizijo razvoja RAS, če bo na čelu javne radiotelevizije še naprej Kadunc.
Sicer programski svet na današnji seji ni izglasoval pozitivnega mnenje k predlogu finančnega načrta RTVS za letošnje leto. Končna odločitev o finančnem načrtu, ki ga je pripravila Kadunčeva ekipa, je v pristojnosti nadzornikov, ki pa jih mnenje programskega sveta ne zavezuje.