17.11.2018 5:00

Začenja se evropski teden zmanjševanja odpadkov

Ljubljana, 17. novembra - Po vsej Evropi in širše se danes začenja evropski teden zmanjševanja odpadkov. Ena najbolj prepoznavnih ozaveščevalnih akcij na tem področju, ki bo trajala do 25. novembra, letos v ospredje postavlja nevarne odpadke. V okviru tedna bo v skoraj 40 državah izvedenih nekaj manj kot 11.400 dogodkov, v Sloveniji okoli 70.

Rusija, Moskva. Onesnaževanje, odpadki, smeti, umazanija. Foto: Itar Tass/STA Arhiv Itar Tass/STA

Rusija, Moskva.
Onesnaževanje, odpadki, smeti, umazanija.
Foto: Itar Tass/STA
Arhiv Itar Tass/STA

V EU vsako leto proizvedemo več kot 2,5 milijarde ton odpadkov. Več kot 600 milijonov ton odpadkov bi lahko reciklirali ali ponovno uporabili, pa jih ne. Tako vsako leto med odpadki pristane več kot tretjina virov, kar pomeni, da izgubljamo veliko količino dragocenih virov in proizvajamo veliko preveč odpadkov, so pred začetkom evropskega tedna zmanjševanja odpadkov poudarili v Zbornici komunalnega gospodarstva pri GZS.

Letos so še posebej v ospredju nevarni odpadki. "V Sloveniji smo pri preprečevanju nastajanja nevarnih odpadkov sicer na dobri poti, saj smo v primerjavi s preteklimi leti zmanjšali njihovo nastajanje za kar 18 odstotkov. Kljub temu pa je količina nevarnih odpadkov, ki nastane v slovenskih gospodinjstvih, prevelika, saj vsako leto proizvedemo 4800 ton nevarnih odpadkov," so sporočili.

Za nevarne štejejo tisti odpadki, v katerih je koncentracija nevarnih snovi takšna, da so ob nepravilni uporabi škodljive za okolje in zdravje. Precejšen poudarek letos velja ne le ravnanju s temi odpadki, ampak tudi preprečevanju njihovega nastajanja.

"Trendi potrošnje nam še vedno narekujejo, da izdelke, kot so kozmetika, barve in čistila, potem ko odslužijo svojemu namenu, preprosto zavržemo in kupimo nove, gospodinjske aparate, telefone in drugo elektronsko opremo pa zamenjamo, še preden bi jo poskusili popraviti ali pomislili o uporabi alternativ," poudarjajo v zbornici komunalnega gospodarstva.

"Takšen odnos moramo spremeniti. Nastanek novih odpadkov lahko preprečimo tako, da zmanjšamo njihovo uporabo in - če je le mogoče - poiščemo okolju prijaznejše alternative," pojasnjujejo. Namesto kupovanja lahko čistila iz okolju nenevarnih snovi izdelamo tudi sami, elektronsko opremo si izposodimo, nedelujočo pa poskusimo popraviti, preden jo zavržemo.

V tem duhu bodo minili tudi številni dogodki, ki jih v okviru evropskega tedna zmanjševanja odpadkov pripravljajo vrtci, šole, občine, društva, nevladne organizacije ter javna in zasebna podjetja po vsej državi. V Sloveniji aktivnosti tega tedna koordinira zbornica komunalnega gospodarstva v soorganizaciji z ministrstvom za okolje in prostor.