Turizem 26.5.2018 13:48

Jezersko kot prvi slovenski kraj vstopil v mrežo Gorniške vasi

Jezersko, 26. maja - Občina Jezersko je danes v okviru Dneva Alpske konvencije postala del mednarodne mreže Gorniške vasi in se skupaj s Planinsko zvezo Slovenije (PZS) zavezala trajnostnemu turizmu. Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen je poudarila, da so Gorniške vasi primer uspešnega prenosa dobre prakse, so danes sporočili iz planinske zveze.

Jezersko. Jezero, hribi. Foto: Peter Avsenik/STA Arhiv STA

Jezersko.
Jezero, hribi.
Foto: Peter Avsenik/STA
Arhiv STA

Ministrica je na slovesnosti ob vstopu občine v mrežo Gorniške vasi med drugim izpostavila, da so izkušnje mehkega turizma, usmerjenega v pohodništvo, doživljanje narave in krajine, ki ne spreminja prostora z veliko infrastrukturo, a vseeno nudi lokalnim skupnostim možnosti dohodka in preživetja v gorskem območju, ki so ga zastavili v Avstriji, spodbudile tudi prvo slovensko občino, da se vključi v družino gorniških vasi.

Podpredsednik PZS Miro Eržen, ki je nacionalni nosilec projekta Gorniške vasi v Sloveniji, je povedal, da je turizem v Alpah najpomembnejša gospodarska panoga, ki je doživela izreden razvoj, ob čemer se pojavljajo tudi negativni vplivi, ki so jih države alpskega loka s podpisom Alpske konvencije želele v največji mogoči meri omejiti. Kot je poudaril, želi planinska zveza s projektom podpreti trajnostni turizem v tistih manjših slovenskih gorskih krajih z gorniško tradicijo.

Mednarodna mreža Gorniške vasi namreč združuje kraje, ki svoj turizem razvijajo na temeljih gorniške tradicije, predvsem pa osnovnih gorniških dejavnosti, brez velike turistične infrastrukture in s trajnostnim pristopom.

Gorniške vasi tako na poseben način izpolnjujejo cilje Alpske konvencije, ki stremi k trajnostnemu razvoju v celotnem alpskem prostoru. Projekt vodijo planinske zveze Avstrije, Nemčije, Južne Tirolske, Italije in Slovenije.

Osnova tega je gibanje v gorskem svetu brez velike tehnične infrastrukture, z odgovornim odnosom do narave in spoštovanjem kulturne in naravne dediščine kraja.

Jezersko ponuja bogastvo gorniških doživetij: prepredeno je s sprehajalnimi in planinskimi potmi, ob pohodniških užitkih vseh težavnosti pa omogoča tudi bogat izbor plezalnih tur tako poleti kot pozimi, pravljične turne smuke in resne alpinistične spuste, kilometre urejenih prog za smučarski tek, prav tako na svoj račun pridejo turni kolesarji, ljubiteljski drsalci in krpljarji.

Na sončni strani Alp je nosilec projekta PZS, podpirata pa ga ministrstvo za okolje in prostor, ki skrbi za izvajanje Alpske konvencije v Sloveniji, in ministrstvo za gospodarski razvoj. Trenutno je vključenih 25 krajev v Avstriji, na Bavarskem, Južnem Tirolskem, v Italiji in Sloveniji, kjer je pionir gorniških vasi Jezersko, letos pa vstopajo še nemški Kreuth, južnotirolski Lungiarü in italijanski Val di Zoldo.