Podjetja 26.7.2017 12:44

Letos na voljo 300 milijonov evrov za krepitev poslovnega okolja

Ljubljana, 26. julija - Krepitev konkurenčnosti gospodarstva je ena glavnih nalog ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, med prioritetami pa je krepitev poslovnega okolja za rast in razvoj podjetij, je na današnji novinarski konferenci poudaril minister Zdravko Počivalšek. V pomoč so jim razpisi, v okviru katerih je letos na voljo skoraj 300 milijonov evrov.

Ljubljana. Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek. Foto: Tamino Petelinšek/STA Arhiv STA

Ljubljana.
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek.
Foto: Tamino Petelinšek/STA
Arhiv STA

V finančnem obdobju 2014-2020 je podjetjem na voljo za 818 milijonov evrov evropskih sredstev, namenjenih za finančne spodbude. Samo iz naslova nepovratnih sredstev je bilo do sedaj v letu 2016 in 2017 razpisanih dobrih 196 milijonov evrov iz EU sredstev, 101 milijon evrov pa iz proračunskih sredstev. Skupaj to znese 297 milijonov evrov.

"Letos imamo na voljo 40 razpisov s finančnimi spodbudami v skupnem znesku okrog 300 milijonov evrov. To je v primerjavi z lani za 100 odstotkov več, do 30. novembra pa načrtujemo še 30 milijonov evrov izplačil na koheziji in slabih 21 milijonov evrov na integrali," je pojasnil Počivalšek.

Do danes so v tem letu objavili polovico načrtovanih razpisov, in sicer 20 javnih razpisov v vrednosti 125 milijonov evrov, kar pomeni 60 odstotkov načrtovanih sredstev. Na današnji dan je realiziranih skupno tudi skoraj 1200 pogodb, od tega samo z občinami 500.

V primerjavi z lani so po navedbah ministra z ustanovitvijo nove razvojne službe v prvi polovici leta uspeli skrajšati čas potrjevanja razpisov za 24 dni (iz 37 na 13 dni), povečali pa so tudi odstotek izplačil. "Verjamem, da je to temelj, ki bo omogočal, da bomo naloge, ki jih imamo na področju razpisov, izvajali hitreje in bolje," je ocenil.

Razpisi kot dodatne finančne spodbude v obliki nepovratnih in povratnih sredstev so po ministrovih besedah eno od orodij za boljšo konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Za vsebino razpisov, kot je pojasnil, skrbi ministrstvo, medtem ko Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko celovito upravlja z evropskimi sredstvi, kamor sodi tudi podporni informacijski sistem.

Počivalšek je letos sicer z večjim zanimanjem spremljal pripravo razpisa za raziskave, razvoj in inovacije, za katerega je v celotnem omenjenem obdobju na voljo 74 milijonov evrov, pa tudi razpis za razvoj integralnih produktov za turistično gospodarstvo v vrednosti osem milijonov evrov, ki je po pojasnilih v.d. generalne direktorice direktorata za turizem Renate Martinčič "tik pred objavo", ter dopolnjen razpis za srednja in mala podjetja v vrednosti 17 milijonov evrov.

Pri razvoju turizma ostaja po Počivalškovi oceni sicer še precej izzivov. Na ministrstvu si po njegovih trditvah prizadevajo za boljšo promocijo z več sredstvi, še največ nalog pa je na infrastrukturnih povezavah Slovenije s svetom. Ob tem je opozoril, da s sosednjo Italijo ni niti ene letalske ali železniške povezave. Dejavnost turizma se "seli" v elektronske medije, na razvoj turizma pa bi, kot je poudaril že nekajkrat, ugodno vplivalo tudi nadaljevanje privatizacije državnih turističnih podjetij.

Meni namreč, da je treba z njimi "drugače gospodariti" in z večjim pritiskom za boljše poslovne rezultate. Državna turistična podjetja bi na ministrstvu, da bi jim omogočili konkurenčno poslovno okolje, do privatizacije "skoncentrirali v enem od obstoječih privatizacijskih fondov", ali v SDH kot posebno divizijo ali pod Kadom kot demografski sklad, je pojasnil. Opozoril je, se turističnega gospodarstva ne da privatizirati "v trenutku", stremeti je treba k dolgoročno stabilni lastniški strukturi.