Italijanski poslovni forum letos v znamenju socialnega podjetništva
Ljubljana, 13. februarja - Vprašanje gospodarske rasti in ustvarjanja delovnih mest je vse bolj povezano tudi s socialnim podjetništvom, ki predstavlja še precej neizkoriščenega potenciala, je bilo slišati v uvodnem delu italijanskega poslovnega foruma, ki danes poteka v Ljubljani. Italija lahko na tem področju predstavlja zgled za nadaljnji razvoj dobre slovenske osnove.
Kot je v nagovoru ob odprtju foruma poudaril predsednik italijansko-slovenskega foruma Jurij Giacomelli, ima Slovenija dolgo tradicijo socialnega podjetništva, ki morda ni dovolj izpostavljena. Tudi Italija je na tem področju zelo pomembna, saj je ledino socialnega podjetništva orala zelo zgodaj in danes predstavlja zgled številnim drugim državam, je dejal.
Sodelovanje med Slovenijo in Italijo, ki je po Giacomellijevih besedah že zdaj odlično, je tako mogoče še dodatno okrepiti tudi na področju socialnega podjetništva, pri čemer pomembno vlogo igrata zemljepisna bližina in tudi sicer zelo dobri meddržavni odnosi.
Tudi direktor Instituta Jožef Stefan, ki gosti dogodek, Jadran Lenarčič je izpostavil medsebojno bližino držav, ki je po njegovih besedah pripomogla k še tesnejšim meddržavnim vezem. Poudaril je, da je na področju socialnega podjetništva še veliko neizkoriščenega potenciala tako v Sloveniji kot tudi Italiji.
Italijanski poslovni forum je pozdravil kot odlično priložnost za izmenjavo mnenj, znanj in okrepitev sodelovanja, pri čemer je izpostavil goste, ki so po njegovih besedah na področju sociale že veliko prispevali.
Veleposlanik Italije v Sloveniji Paolo Trichilo je pritrdil besedam o pionirski vlogi Italije v socialnem podjetništvu. Kot je dejal, je celotna mednarodna skupnost socialni vidik gospodarstva v zadnjih letih sicer zanemarjala, kar predstavlja še dodaten razlog za okrepitev sodelovanja na tem področju.
Italijanski poslovni forum je označil kot dober primer sodelovanja na ravni EU, saj slednja to področje zelo spodbuja. Tudi on je izpostavil odlično sodelovanje med državama in dodal, da je učni potencial obojestranski.
Slovenija se je pri sprejemanju zakona o socialnem podjetništvu po besedah državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Tadeja Slapnika zgledovala prav po italijanskem, pri čemer je izpostavil "izredno intenzivno" sodelovanje s to državo. Spomnil je na Luksemburško deklaracijo, s katero po njegovih besedah EU pozivajo, naj intenzivneje sodeluje pri razvoju socialnega gospodarstva.
V Sloveniji je po Slapnikovih besedah samo do leta 2014 nastalo okoli 60 socialnih podjetij, v zadnjih 18 mesecih pa je rast takšnih podjetij okoli 300-odstotna. To potrjuje pravilnost vladne odločitve, ko je socialno podjetništvo uvrstila kot enega od devetih strateških projektov, ki jim posveča še posebej veliko pozornosti, je poudaril Slapnik.
Da bi okrepili tudi področje povratnih virov financiranja socialnega podjetništva, tako vzpostavljajo nacionalni investicijski sklad, ki mu bodo posebno pozornost posvetili tudi na mednarodni regionalni konferenci konec aprila v Ljubljani.