Podjetja 9.2.2017 12:39

Izvoz lani višji za štiri odstotke, uvoz za 3,3 odstotka

Ljubljana, 9. februarja - Vrednost blagovne menjave v 2016 je bila najvišja v zadnjih letih, kažejo danes objavljeni podatki statističnega urada. Slovenija je izvozila za skoraj 25 milijard evrov blaga, kar je za štiri odstotke več kot v 2015, uvozila pa ga je za dobrih 24 milijard evrov, kar je 3,3 odstotka več. Presežka v blagovni menjavi je bilo za 838,6 milijona evrov.

Koper. Luka Koper, pristanišče, zabojniki, žerjavi, transport, izvoz, uvoz. Foto: Nebojša Tejić/STA Arhiv STA

Koper.
Luka Koper, pristanišče, zabojniki, žerjavi, transport, izvoz, uvoz.
Foto: Nebojša Tejić/STA
Arhiv STA

Vrednost izvoza je lani dosegla 24,90 milijarde evrov, vrednost uvoza pa 24,06 milijarde evrov. Pokritost uvoza z izvozom je bila lani 103,5-odstotna, presežek pa je bil višji kot v predhodnem letu, ko je bil pri 635,1 milijona evrov. Primanjkljaj v blagovni menjavi je bil lani ustvarjen le avgusta in novembra.

"Izvoz je že leta 2011 presegel predkrizno raven iz leta 2008 in od takrat neprenehoma raste, uvoz pa je raven iz leta 2008 presegel šele v letu 2015," so pojasnili na statističnem uradu.

Slovenija večino blagovne menjave ustvari z državami članicami EU, a izkazuje hkrati tudi primanjkljaj v blagovni menjavi s temi državami. Ta se v zadnjih letih zmanjšuje. V blagovni menjavi z državami nečlanicami pa je imela Slovenija v zadnjih letih presežek, ki se je nadaljeval tudi lani.

Pri blagovni menjavi z državami članicami EU sta bili lani tako pri izvozu kot pri uvozu najpomembnejši trgovinski partnerici Nemčija in Italija, z državami nečlanicami pa pri izvozu Srbija in Rusija, pri uvozu pa Kitajska in Srbija.

Kot so za STA podatke komentirali na uradu za makroekonomske analize in razvoj (Umar), se je rast realnega izvoza blaga ob koncu leta 2016 nadaljevala, uvoz pa se je ohranil na doseženi ravni. Rast obeh se je v celem letu 2016 okrepila in je bila v okviru Umarjevih pričakovanj.

Rast izvoza je temeljila na nadaljnji rasti tujega povpraševanja in izboljšanju izvozne konkurenčnosti, rast uvoza pa na okrepljeni rasti zlasti zasebne potrošnje, so še pojasnili na Umarju, kjer za letos pričakujejo nadaljevanje podobnih gibanj, tako da bo ob sicer širše osnovani gospodarski rasti izvoz ostal njen glavni dejavnik.

Statistični urad je danes objavil tudi podatke za lanski december, ko je bila vrednost blagovne menjave ena nižjih v 2016. Vrednost izvoza se je z 1,97 milijarde evrov uvrstila na deseto mesto; nižja sta bila le še januarski in avgustovski izvoz. Vrednost uvoza pa je bila z 1,95 milijarde evrov na devetem mestu, pred vrednostjo v februarju, avgustu in januarju.

Na letni ravni je bila vrednost blagovne menjave decembra sicer višja. Izvoz se je okrepil za 6,6 odstotka, uvoz pa za 1,1 odstotka. Glede na vrednost povprečnega mesečnega izvoza in uvoza v letu 2015 pa je bila vrednost izvoza decembra za en odstotek nižja, vrednost uvoza pa za 0,7 odstotka višja.

Pri blagovni menjavi s tujino je bil decembra ustvarjen presežek v višini 18,8 milijona evrov, pokritost uvoza z izvozom pa je bila 101-odstotna.

Slovenija je decembra 72,1 odstotka vsega izvoza in 79,9 odstotka vsega uvoza ustvarila s trgovanjem z državami članicami EU. V te države je v omenjenem obdobju izvozila za 1,42 milijarde evrov blaga (+6,6 odstotka na letni ravni), uvozila pa za 1,56 milijarde evrov blaga (-0,5 odstotka). Decembrski izvoz v države EU je bil vrednostno drugi najnižji, uvoz pa tretji najnižji v lanskem letu.

V države, ki niso članice EU, je Slovenija v decembru izvozila za 550,5 milijona evrov blaga, kar je za 6,3 odstotka več kot v zadnjem mesecu leta 2015. Od tam je uvozila za 393,6 milijona evrov blaga, kar je bilo za osem odstotkov več. Decembrski izvoz v omenjene države je bil najvišji v letu 2016, uvoz pa četrti najvišji v tem letu.