zelenaLJ 15.12.2016 13:29

V Ljubljani želijo plastične nadomestiti z manj tečnimi vrečkami

Ljubljana, 15. decembra - Ljubljanska občina je na osrednji tržnici v prestolnici predstavila akcijo Nisem večna, sem pa zato manj tečna. Po besedah vodje občinskega oddelka za varstvo okolja Nataše Jazbinšek Seršen želijo z njo opozoriti, kako plastične vrečke obremenjujejo okolje. Kot je poudarila, želijo vse plastične postopoma nadomestili z okolju prijaznimi vrečkami.

null
null
null
null
null
Ljubljana, tržnica. Ljubljanska občina je na osrednji tržnici v prestolnici predstavila akcijo Nisem večna, sem pa zato manj tečna. Foto:

Ljubljana, tržnica.
Ljubljanska občina je na osrednji tržnici v prestolnici predstavila akcijo Nisem večna, sem pa zato manj tečna.
Foto:

Jazbinšek Seršenova je opozorila, da posameznik letno porabi kar od 150 do 300 vrečk, kar je za okolje zelo obremenjujoče. Dejstvo, da je Ljubljana letos Zelena prestolnica Evrope, pa je po njenih besedah priložnost, da predstavijo vse dobre prakse in spodbujajo meščane k še bolj okolju prijaznim aktivnostim.

Direktorica Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Mateja Duhovnik je pojasnila, da bodo odslej na vseh ljubljanskih tržnicah, s katerimi upravljajo, začeli z uporabo biološko razgradljivih vrečk. Že danes so jih med prodajalce na tržnicah razdelili 127.000. Gre za vrečke iz koruznega škroba, ki so biološko razgradljive in za razliko od plastičnih vlečk ne bodo onesnaževale okolja, je ponovila.

Vrečke bodo od januarja dalje plačljive, zato po besedah Duhovnikove pričakujejo, da se bodo meščani po nakupih odpravili z lastnimi košarami oz. vrečami, ki jih bodo prinesli od doma.

"Želimo si, da bo prehod na ekološko sprejemljivejšo vrsto nosilnih vrečk čim hitrejši, prav tako upamo, da jih bodo uporabniki z veseljem sprejeli, saj bomo na ta način vsi prispevali k ohranitvi čistejšega okolja za naše zanamce," je sklenila Duhovnikova.

Okolju bolj prijazne vrečke pa so že pozdravili prodajalci. Kot je dejala en izmed njih, Marjeta Žabjek, se kmetje že desetletja ukvarjajo s pridelavo sadja in zelenjave na naravi prijazen način. To so jim omogočili predniki in prav je, da tudi sami naslednjim generacijam omogočijo čisto okolje. "Pozdravljamo uvedbo biološko razgradljivih vrečk, kajti v tem je prihodnost," je dejala.

Poleg vrečk iz koruznega škroba so sicer na tržnici razdelili še 1600 papirnatih vrečk iz japonskega dresnika. Kot je pojasnila Jazbinšek Seršenova, gre za produkt pilotnega projekta, ki so se ga na ljubljanski občini lotili kot eni izmed prvih na svetu. Zbrane je na tržnici pozdravil tudi župan Zoran Janković.