Poslovni voditelji v Portorožu za konkretne regionalne projekte
Portorož, 1. junija - V Portorožu danes poteka dvodnevno srečanje poslovnih voditeljev iz držav jugovzhodne Evrope Summit 100, ki je namenjen krepitvi sodelovanja v regiji. Poslovneži se zavzemajo za uresničevanje konkretnih regionalnih projektov, za kar pa potrebujejo politično stabilnost, ki je bila v zadnjem času načeta.
Predsednik upravnega odbora Summit 100 Iztok Seljak iz Hidrie je v izjavi za STA poudaril, da so poslovni voditelji v regiji že prerasli meje, ki fizično danes morda še obstajajo, v glavah pa ne več. Regijo si želijo odpreti v dobro vseh podjetij, zaposlenih in drugih deležnikov in zdi se jim, da to njihovo sporočilo tudi skozi proces Brdo in berlinski proces postaja čedalje glasnejše.
Za uspeh regionalnega sodelovanja je predvsem pomembna politična stabilnost in negovanje ter krepitev medsebojnega zaupanja, pravi Seljak, ki opozarja, da "je razgraditi zaupanje enostavno, čez noč, zgraditi zaupanje pa je dolgotrajen proces". Gospodarstveniki nameravajo to sporočilo prenesti politikom na vrhu.
Na srečanju sodelujejo tudi predsedniki Slovenije Borut Pahor, Hrvaške Kolinda Grabar-Kitarović, predsedujoči predsedstvu BiH Mladen Ivanić, makedonski predsednik Gjorge Ivanov, kosovska predsednica Atifete Jahjaga in črnogorski predsednik Filip Vujanović. V Portorož nista prišla predsednika Srbije in Albanije, Tomislav Nikolić in Bujar Nishani.
Pokrovitelj vrha Pahor je že v nedeljo zvečer gostil svoje kolege na neformalni večerji, ki je bila namenjena predvsem razpravi o sodelovanju. V uradu predsednika so namreč ocenili, da se je zaupanje med voditelji v regiji v zadnjem času zmanjšalo, tudi v luči poslabšanja političnih razmer, pri čemer je zlasti v ospredju Makedonija.
Medtem si gospodarstveniki želijo tudi sodelovanja z izvršnimi oblastmi in ne samo s predsedniki, ki so redni gostje Summitov 100, z namenov oblikovanja konkretnih vizij in projektov, s katerim bi lahko idejam o sodelovanju dali pomemben zagon.
"Naš naslednji korak so vlade, predsedniki vlad in ministri za posamezna področja, kjer moramo začeti graditi konkretne regionalne področne panožne vizije in strategije ter jih začeti uresničevati na popolnoma konkretnih primerih, kot sta Pametna mesta Jugovzhodne Evrope na področju transporta in projekt hitre železnice od Münchna do Istanbula, ki bo povezal in integriral regijo," je poudaril Seljak.
Prepričan je, da lahko skupaj naredijo bistveno več kot vsak posamezno in da lahko zmanjšajo manjše notranje napetosti, ki se zdaj pojavljajo na jugu regije, da ne bo prišlo do nadaljnjega zaostrovanja.
Seljak pričakuje veliko od današnje predstavitve Severnega sveta ministrov (Norden), ko "bomo vsi ugotovili, da Skandinavija že 70 let dela to, o čemer zdaj govorimo v naši regiji". Kot poudarja, ministri posameznih področij medsebojno usklajujejo notranje strategije in njihov nastop navzven, rezultat tega pa je ena najrazvitejših regij v EU in na svetu z eno najvišjih ravni in kvalitete življenja.
Predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac je za STA poudaril, da je treba skupaj graditi zaupanje in projekte, politika pa jih mora pri tem podpirati. Summit100 je po njegovih besedah platforma in motor, ki poganja gospodarsko sodelovanje regije.
"Naše sporočilo je, da imamo iste cilje - kako narediti življenje v tej regiji boljše skozi dvig konkurenčnosti in da to lahko naredimo le z medsebojnim sodelovanjem, razumevanjem," je dejal Bobinac. Po njegovih besedah si moramo prizadevati za močnejšo regijo, tako kot je uspelo nordijskim državam, ki že sedem desetletij gradijo sodelovanje.