Podjetja 27.2.2015 13:05

NLB lani z 81,5 milijona evrov dobička

Ljubljana, 27. februarja - NLB je lani ustvarila 81,5 milijona evrov čistega dobička, potem ko je leto pred tem pridelala 1,54 milijarde evrov izgube. Dobiček po davkih Skupine NLB je medtem po lanski 1,44-milijardni izgubi dosegel 62,3 milijona evrov. "Rezultati za leto 2014 kažejo, da je pot prava," je dejal prvi mož NLB Janko Medja.

Ljubljana. NLB. Foto: Domen Grögl/STA Arhiv STA

Ljubljana.
NLB.
Foto: Domen Grögl/STA
Arhiv STA

"Po prenosu slabih kreditov na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB), po izrednih ukrepih konec 2013, po pregledu celotnega portfelja in po ustreznih stabitvah je NLB danes zdrava in stabilna banka, ki že aktivno prispeva in postaja sposoben partner gospodarstvu," je povedal na današnji novinarski konferenci.

Po njegovem je "obdobje nestabilnosti in dokapitalizacij za nami", nov izziv banke pa bo privatizacija, za katero se je do konca leta 2017 zavezala država. "Vodstvo se do vsebine ne opredeljuje, želimo pa si stabilnih lastnikov," je izpostavil Medja.

Prvi nadzornik največje banke v državi Gorazd Podbevšek je poudaril, da je banka "štirikrat presegla načrte glede dobička", zato nadzorniki ugotavljajo, da je lani dosegla ključni preobrat. "Leto 2014 je bilo težko, saj so bile in so tržne razmere zaostrene," je dejal. Po njegovih besedah nadzorni svet "upravi NLB zaupa".

Podbevšek je povzel, da lanski ustvarjeni dobiček ostaja v banki oz. v njenem kapitalu. "Zato se kapitalska ustreznost dviguje bistveno nad zahtevo Evropske centralne banke (ECB)," je še povedal. Lani je ta za skupino dosegla 17,6 odstotka, zahteva ECB je postavljena pri 14,7 odstotka.

V letošnjem letu v banki načrtujejo nadaljnjo rast dobička, pri čemer Medja ni želel govoriti o konkretnih številkah. "V letih 2015 in 2016 bomo nadaljevali z odgovorno rastjo," je orisal, a bil jasen: "Kreditiramo dobra in zdrava podjetja, ne dajemo pa več kreditov, ki nimajo poslovne podlage."

Bilančna vsota skupine se je lani znižala za pet odstotkov na 11,91 milijarde evrov. Glede na strateške usmeritve se bo do leta 2017 znižala na približno 11 milijard evrov. "Zniževanje gre na račun segmenta nestrateških dejavnosti, medtem ko se bilančna vsota na jedrnih dejavnosti počasi povečuje," je poudaril.

Skupina NLB je lani ustvarila 207,5 milijona evrov dobička pred rezervacijami in oslabitvami, ki je za 192,1 milijona evrov presegel tistega iz 2013. V NLB 57 odstotkov tega dviga pripisujejo enkratnim dogodkom kot posledici ukrepov za sanacijo banke, 43 odstotkov pa izboljšavam v rednem poslovanju. "Hvaležni smo za pomoč lastnika konec leta 2013," je dejal Medja.

Skupni prihodki skupine NLB so bili s 511 milijoni evrov za 47 odstotkov višji kot v 2013, pri čemer so čisti obrestni prihodki s 330 milijoni evrov predlanske presegli za 41 odstotkov, čisti neobrestni prihodki pa s 181 milijoni evrov za 58 odstotkov.

Podobna gibanja so na ravni matične banke, kjer so skupni prihodki s 369,1 milijona evrov za 42 odstotkov višji kot v 2013. Pri tem so se čisti obrestni prihodki povečali za 44 odstotkov na 227,3 milijona evrov, čisti neobrestni prihodki pa za 39 odstotkov na 141,8 milijona evrov.

Stroški za oslabitve in rezervacije so se po prenosu dela slabih terjatev na DUTB terjatev bank močno znižali. Na ravni matične banke so tako strmoglavili za 92 odstotkov na 93,1 milijona evrov. Na ravni skupine so upadli za 87 odstotkov na 141,4 milijona evrov.

Ob tem v NLB opozarjajo, da delež slabih posojil na ravni skupine s 25,5 odstotka ostaja stabilen glede na lani, obseg slabih posojil pa je upadel za en odstotek na 1,04 milijarde evrov. Na ravni banke NLB znaša delež medtem 21,2 odstotka, obseg posojil pa je upadel za tri odstotke na 660 milijonov evrov.

NLB, za katero Medja trdi, da je usmerjena predvsem v prihodnost, vseeno razčiščuje s slabimi praksami iz preteklosti. Lani je podala 51 kazenskih ovadb, v katerih so našli 64 sumov kaznivih dejanj. Banka je ovadila 62 oseb. Pri tem se sumi kaznivih dejanj po njegovih besedah "nanašajo v polovici na zunanje sodelavce, v polovici na pretekle notranje in pri slednjih na vse možne ravni".