Prvih šest slovenskih proizvodov z znakom 'najbolj inovativno živilo'
Ljubljana, 11. februarja - Inštitut za nutricionistiko je danes šestim slovenskim proizvodom prvič podelil znak 'najbolj inovativno novo živilo'. S to akcijo želi spodbuditi proizvajalce k ponudbi živil, ki so koristna za zdravje, potrošnike pa ozavestiti o pomembnosti kakovostne hrane, predvsem domačih proizvajalcev.
Nagrade so v posameznih kategorijah prejeli Pivovarna Union za pijačo Nula malina, Mercator in Pekarna Grosuplje za pirin polnozrnat kruh, Žito za koruzni toast, Ljubljanske mlekarne za linijo jogurtov Mu Extra, Engrotuš in Fine Culinar za skutine štruklje iz tatarske ajde ter Valens Int za prehransko dopolnilo z vitaminom D v obliki ustnega pršila.
Izbrana živila po konkurenčnosti, kreativnosti ter prehranski sestavi v svoji skupini izstopajo od ostalih, je ob podelitvi povedal Igor Pravst z inštituta za nutricionistiko. "Naš edini namen je spodbuditi proizvajalce, da delajo dobro, ter potrošnikom omogočiti čim lažjo pot do informacij, kateri izdelki imajo koristno prehransko sestavo in spodbuditi njihovo potrošnjo," je poudaril Pravst.
Inštitut, ki bo znak podeljeval tudi v prihodnje, je k prijavi živil konec lanskega leta povabil tako potrošnike kot proizvajalce, od katerih je vsak lahko prijavil en predlog. Na razpis je prispelo 52 predlogov, polovica na pobudo potrošnikov, polovica na pobudo proizvajalcev. Tri nagrajena živila so prijavili potrošniki, ob čemer dva proizvajalca sploh nista vedela za nominacijo, je povzel Pravst.
Današnje razglasitve se je udeležil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan, ki je izpostavil pomembnost promocije o kakovosti in pomenu lokalne hrane, ki jo izvaja tudi ministrstvo. "Inovativna živila so ena od konkurenčnih prednosti slovenske proizvodnje hrane," je dejal in dodal, da lahko "zmagamo samo, če imamo posebne prehranske produkte".
Po ugotovitvah ministrstva se nakupne navade spreminjajo, saj se potrošniki vedno bolj zavedajo, da s poseganjem po lokalni hrani dobijo zagotovilo, da so živila bolj sveža. Vse večje je tudi zavedanje, da z nakupom lokalne hrane pomagajo domačim pridelovalcem in predelovalni industriji ter s tem ohranjajo domača delovna mesta in podpirajo nacionalno gospodarstvo.