IJS in francoski CNRS ustanovila skupni laboratorij
Ljubljana, 9. januarja - Na Institutu Jožef Stefan (IJS) so danes s predstavniki francoskega inštituta CNRS - Nancy podpisali sporazum o ustanovitvi skupnega laboratorija LIA. "Gre za veliko francosko priznanje tako majhnemu inštitutu in za dosedanje delo," je po podpisu dejal direktor IJS Jadran Lenarčič.
Sodelovanje s francoskim CNRS, ki velja za največjo raziskovalno organizacijo v Evropi, po Lenarčičevih besedah odpira številne možnosti za mlade slovenske raziskovalce, hkrati pa bo sodelovanje tudi finančno okrepilo največjo slovensko raziskovalno ustanovo.
"Gre za neko seme za velike evropske in druge mednarodne projekte," je poudaril Lenarčič. Sama vzpostavitev laboratorija sicer ne prinaša neposrednega denarja, vendar pa si na IJS obetajo, da bodo na račun sodelovanja pridobili številne nove mednarodne projekte.
"Že danes je IJS na petem mestu v Evropi po sodelovanju v evropskih projektih, saj brez evropskega denarja in mednarodnega sodelovanja ne bi imeli nobenih možnosti," je dodal Lenarčič in poudaril, da je vsaj tri četrtine projektov in raziskav IJS je tako ali drugače povezano z evropskim sodelovanjem.
Sporazum je v imenu CNRS podpisal znanstveni namestnik direktorja Kemijskega inštituta in univerze Universite de Lorraine Jean-Francois Tassin. Gre za začetek intenzivnega sodelovanje, za neke vrste "mehko poroko", je dejal Tassin.
Slavnostnega podpisa se je udeležil tudi francoski veleposlanik v Sloveniji Pierre-Francois Mourier, ki je izpostavil kakovost slovensko-francoskega sodelovanja ter izrazil prepričanje, da bo vzpostavitev skupnega laboratorija pripeljala do številnih teoretičnih in praktičnih spoznanj.
Laboratorij LIA bo združeval laboratorije univerz in inštitutov na različnih lokacijah raziskovalnih skupin IJS in francoskega CNRS - Nancy. Glavna raziskovalna tematika novega laboratorija bo področje kompleksnih zlitin in kvazikristalov, za katere je bila leta 2011 podeljena Nobelova nagrada.
Pri laboratoriju LIA gre za francosko obliko znanstvenega sodelovanja, ki vzpostavlja formalno sodelovanje med sorodnima laboratorijema na francoski in tuji instituciji.
Namen sodelovanja med IJS in CNRS je poiskati odgovore na še nerešena, a temeljna vprašanja: kako in zakaj se pojavi kompleksnost, kaj je osnovni mehanizem za spodbujanje kompleksnosti, je ta mehanizem edinstven, v kakšni povezavi je z elektronsko in atomsko strukturo kristala in podobno.
"Ko smo vprašali Francoze, zakaj so se obrnili na nas, je bil odgovor da zato, ker smo na tem področju najboljši na svetu. Z njimi bomo še mnogo boljši in upam, da bomo dosegli ne le naše ampak tudi evropsko gospodarstvo," je dejal Lenarčič.
Kot poudarjajo na IJS, laboratorij ne bo prispeval le k boljšemu razumevanju razvoja kompleksnosti v kovinah, ki je na nek način še vedno na začetku, ampak bo tudi spodbuda za fizikalno metalurgijo na novih področjih znanja, povezanih s fiziko trdne snovi in anorganske kemije.
Francoski nacionalni center za znanstvene raziskave CNRS združuje sedem inštitutov in tri nacionalne ustanove. Njegov letni proračun predstavlja četrtino francoske javne porabe na področju civilnega raziskovanja oziroma, kot je poudaril direktor Agencije za raziskovalno dejavnost Jozsef Györkös, "več kot tretjino slovenskega državnega proračuna". Po njegovih besedah je podpis velik korak naprej v sodelovanju in predstavlja zgled za vse ostale raziskovalne organizacije v Sloveniji.
Francoski CNRS in slovenski IJS v bilateralnih in multilateralnih projektih na različnih področjih sodelujeta že 15 let. V zadnjem času sta vključena predvsem dva odseka IJS, odsek za trdne snovi in odsek za nanostrukturne materiale. Na francoski strani pa je to predvsem Jean Lamour Institute iz Nancyja. Nekdanji dolgoletni direktor tega inštituta Jean-Marie Dubois je tudi častni član IJS od leta 2011.
Vodja oddelka za nanostrukturne material Spomenka Kobe je v nagovoru poudarila, da vzpostavitev laboratorija nadgrajuje in potrjuje dobro sodelovanje med organizacijama. "Laboratorij bo dobra podlaga še za boljše sodelovanje v prihodnosti," je dejala.
Dosedanja vrednost skupnih evropskih projektov znaša okrog 15 milijonov evrov, neposredni delež IJS pa presega dva milijona evrov. Instituciji sta nedavno prijavili predlog projekta Teaming, ki presega 20 milijonov evrov in bo, če bo sprejet, pritegnil aktivnosti še za trikrat tolikšno vsoto.
V sklopu projekta bi lahko zaživel tudi center za nove tehnologije, za katerega se na IJS prizadevajo že od leta 2006. "V novem centru bi šlo predvsem za izgradnjo laboratorijev, kjer bi naši raziskovalci skupaj z gospodarstvom razvijali najnovejše vrhunske tehnologije," je pojasnil Lenarčič.