Odeja si želi državne pomoči za finančno in tehnološko prestrukturiranje
Ljubljana/Škofja Loka, 11. maja - Škofjeloška Odeja od države pričakuje odobritev pomoči v obliki 1,2 milijona evrov dolgoročnega kredita in 216.000 evrov subvencije. V podjetju so se nadejali, da bo vlada o dodelitvi pomoči odločala ta teden, vendar se to ni zgodilo. Kot poudarjajo v Odeji, sredstva potrebujejo zlasti za finančno in tehnološko prestrukturiranje.
Škofja Loka, Odeja.
Podjetje Odeja.
Foto: Tinkara Zupan/STA
Odeja je oktobra lani državo zaprosila za pomoč v obliki dolgoročnega kredita v višini 1,2 milijona evrov za obdobje sedmih let z dveletnim odlogom plačila glavnice ter subvencije v višini 216.000 evrov evrov za ohranitev 94 delovnih mest za obdobje enega leta.
Strokovna medresorska komisija za dodeljevanje državnih pomoči družbam v težavah je vlogo odobrila februarja. Kot so ugotovili, je družba visoko stečajno ogrožena, sama sprožitev stečajnega postopka pa bi imela negativne gospodarsko-socialne posledice za regijo. Hkrati v družbi obstajajo zdrava proizvodna jedra, ki jih je smiselno prestrukturirati in ohraniti.
Škofjeloška Odeja, ki se je v zadnjih letih osredotočila na tuje trge in uspela pridobiti nove kupce, se pri rasti prodaje sooča s pomanjkanjem finančnih sredstev za uresničitev programa prestrukturiranja. Z državno pomočjo bi lahko prebrodila težave in dosegla začrtan preobrat v poslovanju.
Kot je za STA dejala direktorica Odeje Melita Rebič, je pomoč za njih izjemno pomembna. "Brez nje smo kljub novim kupcem in poslom resnično ogroženi," je poudarila in pojasnila, da nameravajo sredstva porabiti za finančno in tehnološko, pa tudi kadrovsko in tržno prestrukturiranje.
Bistvena sta sanacija likvidnostne luknje in uresničitev potrebnih investicij, v podjetju pa načrtujejo tudi povečanje kompetenc zaposlenih, aktivnosti za nadaljnjo rast prodaje ter povečanje energetske učinkovitosti.
Finančno prestrukturiranje je potrebno zlasti zaradi likvidacije Probanke kot njihove glavne bančne partnerice, tehnološko prestrukturiranje pa je nujno zaradi ozkih grl, ki so se po pridobitvi novih kupcev v lanskem letu pojavila v Odejini proizvodnji. Ta na obstoječih strojih teče v dveh podaljšanih izmenah, potrebujejo pa večje kapacitete na stroju za polnjenje vzglavnikov in večigelni stroj.
Škofjeloško tekstilno podjetje je lani z odločnejšo usmeritvijo na tuje trge po petih letih uspelo zaustaviti trend padanja prodaje in ustvariti rast. Delež izvoza so dvignili s 40 na 50 odstotkov. Pozitivni trendi pa se nadaljujejo tudi letos, ko se je v prvih treh mesecih delež izvoza povzpel na 60 odstotkov. Hkrati so se v primerjavi z enakim lanskim obdobjem prihodki od prodaje povečali za 36 odstotkov.
Letos naj bi po zaslugi na novo pridobljenih poslov v Odeji ustvarili okrog 4,8 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je skoraj za milijon evrov več kot lani. Leto naj bi še zaključili z manjšo izgubo, v prihodnjem letu pa naj bi jim uspel tudi rezultatski preobrat. "Plan je narejen na realnih temeljih z novimi kupci," je poudarila Rebičeva.