Predlog za nov projektni svet glede davka na nepremičnine
Ljubljana, 2. aprila - Svet vlade za spremljanje izvajanja novega sistema obdavčitve nepremičnin ob padcu zakona pred ustavnim sodiščem vladi predlaga, naj svet preneha obstajati. Namesto tega predlaga oblikovanje novega projektnega sveta, v katerem bi med drugim sodelovali tudi predstavniki lokalnih skupnosti, je povedal predsednik sveta Darko Končan.
Člani sveta bodo po Končanovih besedah vladi predlagali, da svet, ki je bil ustanovljen s točno določenimi izhodišči, cilji in kadrovsko sestavo, v sedanji obliki preneha obstajati.
"Vladi predlagamo, da ga preoblikuje v nov projektni svet v takšni in še delno dodatno razširjeni kadrovski sestavi," je danes v izjavi medijem v Ljubljani dejal Končan. Med drugim bi vanj vključili še dodatne strokovnjake s posameznih področij civilne sfere in pomembne deležnike, na primer predstavniki lokalne skupnosti. Lokalne skupnosti so namreč uvedbi nepremičninskega davka nasprotovale, Končan pa meni, da bi lahko to nasprotovanje presegli, če bi jih vključili v sam proces oblikovanja rešitev.
Današnje seje sveta se je udeležila tudi premierka Alenka Bratušek, ki po Končanovih besedah napovedala, da bo vladi oblikovanje takšnega novega sveta tudi dejansko predlagala.
Člani sveta si sicer želijo, da bi nov svet deloval brez postavljene časovne dimenzije. "So ambicije, da bi se zadeve na podlagi ugotovitev ustavnega sodišča relativno hitro popravile, da pa se pripravi popolnoma nov koncept zakon o davku na nepremičnine, v kolikor se bo vlada za to odločila," je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil Končan.
Po besedah člana sveta Franca Gerbca se je premierka strinjala, da priprava dopolnjenega koncepta ne sme biti pod diktatom časa ter da mora biti poudarek na kakovosti rešitev in na visoki stopnji družbenega soglasja.
Gerbec je dodal, da sedanji svet želi, da vlada ustanovi tudi neke vrste "nadzorni svet" oziroma odbor za odločanje v vmesnih fazah, ki bi ga vodila premierka sama. Tak odbor bi tekoče spremljal in potrjeval faze dela ter zagotovil vključenost vseh resorjev in deležnikov ter s tem učinkovito delo.
Je pa Gerbec poudaril, da bi morali pri novem konceptu davka začeti z "razumnimi stopnjami obdavčitve", ki bi jih v primeru okrevanja gospodarstva lahko po potrebi zviševali. Bo pa morala po njegovem mnenju vlada s svojimi resorji spremeniti svojo komunikacijo z vsemi vrstami javnosti, saj doslej niti pred ustavnim sodiščem niti v javnosti ni znala dovolj prepričljivo pojasnjevati zadev.
Sicer pa svet predlaga, da DZ nadaljuje s sprejemom novele zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin. To je po Končanovih besedah "v interesu velikega števila državljanov". Novela ureja tri vprašanja, ki pomembno vplivajo na realizacijo socialnih transferjev: vrednotenje zemljišč za gradnjo stavb, možnost popravka vrednosti nepremičnin ob posebnih okoliščinah in opredelitev statusa javnega dobrega.
Kot je poudaril Končan, je ustavno sodišče razveljavilo tiste dele zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, ki se nanašajo na obdavčitev. Pri omenjenih spremembah pa ne gre za nepremičninski davek, je izpostavil. Zato svet lastnike nepremičnin poziva, naj nadaljujejo urejanje podatkov v evidencah.
Svet je sicer ob analizi odločitve ustavnega sodišča, ki je zrušilo nepremičninski davek, opozorilo na štiri glavne točke. Kot problematično so izpostavili vprašanje pritožbe na posplošeno tržno vrednost nepremičnine, vprašanje davčne osnove, ki mora biti zapisano že v zakonu in ne v podzakonskih predpisih, ter odpravo nesorazmerij med davčnimi stopnjami. Prav tako bo nujno urediti delitev sredstev med občinami in državo, tako da bo pretežni del sredstev namenjen financiranju občin.
Sicer pa svet meni, da je izbrani model izračunavanja posplošene tržne vrednosti primeren kot davčna osnova. "Večinsko smo ugotovili, da je zagotovo dobra osnova, če se seveda zmerno uporablja in če jo ljudje dovolj dobro razumejo," je menil Končan. Bi pa po njegovem lahko razmislili o dodajanju nabora podatkov za primer, da bi v krizni situaciji vlada želela obdavčiti luksuz.