Letošnji teden varnosti pri delu s poudarkom na partnerstvu med delodajalci in delavci
Ljubljana, 21. oktobra - Letošnji evropski teden varnosti in zdravja pri delu bo potekal v znamenju pomena vodilne vloge in pobude vodstva v povezavi s sodelovanjem delavcev pri zagotavljanju varnih, zdravih in produktivnih delovnih mest. V EU vsake tri minute in pol nekdo umre zaradi nezgode pri delu ali bolezni, povezane z delom, opozarjajo na ministrstvu za delo.
Da bi izboljšali to črno statistiko, vsako leto potekajo vseevropske kampanje z naslovom Zdravo delovno okolje, ki naj bi prispevale k izboljšanju varnosti in zdravja pri delu z osveščanjem delodajalcev in delavcev o temeljnih pravilih varnega dela, so pred letošnjim tednom, ki bo potekal od ponedeljka do četrtka, zapisali na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve.
Sporočilo aktualne kampanje Partnerstvo za preprečevanje tveganj, ki bo trajala do leta 2013, je dvojno: kampanja spodbuja vodilne delavce k temu, da dejansko prevzamejo pobudo na področju upravljanja varnosti in zdravja pri delu; hkrati pa delavce in njihove predstavnike spodbuja k izmenjavi idej in dejavnemu sodelovanju z vodstvom.
Varnost in zdravje pri delu sta skrb vsakogar, uspeh pa dosegamo s skupnim delom, medtem poudarja direktorica Evropske agencije za varnost in zdravje pri delu Christa Sedlatschek.
Agencija je za podporo kampanji pripravila praktična vodnika o vodilni vlogi in pobudi vodstva ter sodelovanju delavcev pri zdravju in varnosti pri delu.
Ministrstvo za delo je ob veljavni zakonodaji na tem področju v pomoč delodajalcem in delavcem na posameznih področjih varnosti in zdravja pri delu že v preteklosti izdajalo neobvezujoče praktične smernice v obliki priročnikov oziroma objave v uradnem listu, njihov namen pa je na poenostavljen način predstaviti posamezno področje delodajalcem oziroma delavcem, so za STA pojasnili na ministrstvu za delo.
Ministrstvo poleg tega vsako leto v okviru kampanje evropske agencije organizira tudi tekmovanje za priznanje Dobra praksa na področju varnosti in zdravja pri delu, katerega namen je s konkretnimi primeri delodajalcem in delavcem prikazati koristi upoštevanja dobre prakse na področju varnosti in zdravja pri delu.
In kako se vse te dejavnosti poznajo na številu nezgod? Med januarjem in septembrom letos so po podatkih ministrstva na inšpektorat za delo prijavili 6444 nezgod pri delu. V celem lanskem letu je bilo za primerjavo prijavljenih 12.154 nezgod pri delu, v katerih se je poškodoval delavec. Delodajalci so inšpekciji sicer dolžni javiti vsako nezgodo s smrtnim izidom; nezgodo pri delu, zaradi česar je delavec nezmožen za delo več kot tri delovne dni; kolektivno nezgodo; nevarni pojav; ter ugotovljeno poklicno bolezen.
Na ministrstvu sicer menijo, da kljub krizi ni nevarnosti zniževanja varnostnih standardov. Lani, torej že v času krize, so namreč ob sodelovanju sindikatov in delodajalcev sprejeli zakon, ki ima za cilj poleg boljših rešitev tudi odpravo administrativnih bremen in z njimi povezanih stroškov za delodajalce, predvsem tiste, ki zaposlujejo majhno število delavcev.