Mladi! Gremo 5.7.2012 15:21

Objavljen razpis za bivanja študentov v študentskih domovih in pri zasebnikih

Ljubljana, 5. julija - Študentje se lahko od 10. julija dalje prijavijo preko elektronske vloge na spletnem portalu eVŠ na razpis za sprejem in podaljšanje bivanja študentov v študentskih domovih in pri zasebnikih za prihodnje študijsko leto. Novinci morajo vloge oddati do 10. avgusta, rok za vloge za podaljšanje bivanja pa je 20. avgust, so sporočili z MIZKŠ.

Maribor. Študentsko naselje na Gosposvetski v Mariboru, študentski dom. Foto: Gregor Mlakar/STA Arhiv STA

Maribor.
Študentsko naselje na Gosposvetski v Mariboru, študentski dom.
Foto: Gregor Mlakar/STA
Arhiv STA

V Visokošolskem središču Ljubljana je na voljo skupno 10.527 ležišč. Študentski domovi v Ljubljani jih razpisujejo skupaj 7454, Dijaški dom Vič 420, Dijaški dom Novo mesto 174, Dijaški dom Ivana Cankarja 75, SŠTS Šiška 30 in Dijaški dom Poljane 25. Štirje zasebni študentski domovi razpisujejo še skupno 349 ležišč. Za bivanje študentov pri zasebnikih pa je na voljo 2000 ležišč.

V Visokošolskem središču Maribor je skupno na voljo 3730 ležišč. Študentski domovi Univerze v Mariboru razpisujejo skupno 2799 ležišč, Dijaški dom Gosposvetska 89 110, Dijaški dom Lizike Jančar 40, Dijaški dom Prometna šola 80, Tehniški šolski center Maribor 50, Dijaški dom Drava 2, Dijaški dom Celje 80 in Dijaški dom Murska Sobota 40 ležišč. Štirje zasebni študentski domovi pa skupno 409 ležišč. Za bivanje študentov pri zasebnikih pa je na voljo še 120 ležišč.

V Visokošolskem središču v Kranju Dijaški in študentski dom Kranj razpisuje 260 ležišč.

Na Primorskem pa je skupno na voljo 955 ležišč. V Visokošolskem središču v Kopru Študentski domovi Univerze na Primorskem razpisujejo 128 ležišč v Študentskem domu Portorož, 93 v Študentskem domu Koper in dve v stanovanju v Izoli, Dijaški dom Koper razpisuje 160 ležišč, Dijaški dom Portorož 80, Dijaški dom Izola 50 in Dijaški dom Nova Gorica 70. Zasebni študentski dom v Kopru pa razpisuje še 32 ležišč. Za bivanje študentov pri zasebnikih je na voljo 700 ležišč, od tega 60 v Novi Gorici in Sežani, še dodajo na ministrstvu.

Ker pa je letošnja novost elektronska vloga, vsak študent lahko odda samo eno prošnjo, in sicer, če se prijavlja s kvalificiranim digitalnim potrdilom, se obrazca po pošti ne pošilja, temveč prošnjo v eVŠ odda do 10. oz. 20. avgusta.

Po pošti pa mora priporočeno poslati ali osebno oddati pristojni pisarni za študentske domove v posameznem visokošolskem središču tiste priloge k prošnji, ki jih v prošnji označi, da jih bo oddal po pošti (na prilogi mora biti naveden sklic na številko prošnje).

Vlogo za sprejem lahko vložijo tudi kandidati, ki bodo opravljali maturo v jesenskem roku in tisti, ki se bodo vpisali ali šele oddali prijavo za vpis na študij po roku za oddajo prošnje, še dodajajo z ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ).

Po razpisu je letošnji cenzus 2286,97 evra bruto mesečno na družinskega člana v letu 2011. Pri tem izračunu se ne upoštevajo štipendije, prav tako pa tudi ne dohodki za delo prek študentskega servisa, če sami niso vlagali napovedi za odmero dohodnine za leto 2011 in so jih starši uveljavljali kot vzdrževane družinske člane.

V Ljubljani se cene mesečnih najemnin študentskih sob gibljejo od slabih 50 do 114 evrov, odvisno od starosti doma, velikosti sobe in števila oseb v sobi. V juliju je bila tako povprečna najemnina za bivanje v študentskih domovih v Ljubljani okoli 68 evrov, je za STA povedala v. d. direktorice zavoda Študentski domovi Marjetka Jazbec. Na prostem trgu pa se cena povprečne najemnine giblje okoli 150 evrov.

Stanarine pri zasebnikih, ki oddajajo sobe študentom, so bistveno dražje kot v javnih študentskih in dijaških domovih, čeprav so subvencije za bivanje pri zasebnikih višje. Te v javnih domovih znašajo 17 evrov, pri zasebnih sobodajalcih 40 evrov in v zasebnih študentskih domovih 32 evrov. Najemnina pri zasebnikih sicer lahko znaša najmanj 60 evrov in največ 120 evrov.