Statistika Svet 9.9.2011 9:55

Japonska v drugem četrtletju z močnejšim padcem BDP

Tokio, 9. septembra - Japonsko gospodarstvo se je v drugem letošnjem četrtletju v letni primerjavi skrčilo za 2,1 odstotka, kar je občutno več od prvih ocen sredi avgusta, ki so kazale na 1,3-odstotni padec BDP. Razlog za slabšo četrtletno predstavo je v manjšem investicijskem ciklu podjetij po marčnem potresu in cunamuju od sprva predvidenega.

Japonska, Tokio. Poslovna četrt Shinjuku v prestolnici Japonske, Tokiu. Foto: Xinhua/STA Arhiv Xinhua/STA

Japonska, Tokio.
Poslovna četrt Shinjuku v prestolnici Japonske, Tokiu.
Foto: Xinhua/STA
Arhiv Xinhua/STA

Japonska vlada je z revidiranimi podatki o gibanju bruto domačega proizvoda (BDP) v obdobju med aprilom in junijem postregla z bolj podrobnimi podatki, ki pa so pokazali, da je krčenje japonskega gospodarstva večje od sprva ocenjenega, poročajo tuje tiskovne agencije.

V četrtletni primerjavi se je japonsko gospodarstvo v drugem četrtletju skrčilo za 0,5 odstotka, medtem ko je prva ocena kazala na 0,3-odstotno krčenje.

Investicije japonskih podjetij, ki so se po marčnih potresu in cunamiju soočala z motnjami pri dobavi delov, marsikatero podjetje pa je bilo celo primorano za nekaj časa povsem zaustaviti proizvodnjo, so se v drugem četrtletju na letni ravni znižale za 0,9 odstotka, medtem ko je vlada v prvi oceni poročala le o 0,2-odstotnem padcu.

Analitiki sicer poudarjajo, da je bil večji padec gospodarstva pričakovan, strinjajo pa se, da bo v prihodnjih mesecih japonsko gospodarstvo vendarle začelo okrevati, navaja ameriška tiskovna agencija AP.

Vladni paket pomoči za po potresu in cunamiju prizadeto območje severovzhodnega dela Japonske bo v tretjem četrtletju že kazal rezultate in skupaj s pričakovano rastjo v zasebnem sektorju, tudi v potrošnji gospodinjstev, je v tretjem četrtletju po napovedih analitikov že pričakovati okrevanje.

Japonsko je naravna katastrofa sicer prizadela v času stagnacije gospodarstva. od marca dalje država beleži padec izvoza, podjetniških investicij in zasebne potrošnje. Čeprav so podjetja že dosegla raven proizvodnje izpred potresa in cunamija, pa dobičke izvoznih podjetij klesti močan tečaj jena, ki je v zadnjem obdobju v primerjavi z dolarjem beležil rekordne ravni.

Japonska je sicer v lanskem letu izgubila položaj drugega največjega svetovnega gospodarstva; tako se zdaj uvršča na tretje mesto, za ZDA in Kitajsko.