Po mnenju gospodarske in energetske zbornice nujno nadaljevanje izgradnje verige na spodnji Savi
Ljubljana, 3. marca - Gospodarska zbornica Slovenije in Energetska zbornica Slovenije od vlade in pristojnih ministrstev pričakujeta izvedbo vseh potrebnih ukrepov za pospešitev izdelave državnih prostorskih načrtov, priprave projektov in razpisne dokumentacije za projekt izgradnje verige hidroelektrarn na srednji Savi.
Kot so danes sporočili iz zbornic, so doslej v investicijo vložili preko 360 milijonov evrov, izgradnjo same verige hidroelektrarn na spodnji Savi pa skoraj v celoti izvajajo slovenska podjetja s področja gradbeništva, projektive in dobaviteljev elektro ter strojne opreme. V projektu sodeluje preko 100 slovenskih podjetij, njihov skupni delež presega 90 odstotkov celotne naložbe.
"Pozitivne okoljske, energetske, kmetijske, infrastrukturne in gospodarske učinke bo načrtovani projekt hidroelektrarn na spodnji Savi imel le v primeru izgradnje celotne verige elektrarn, vključno z izgradnjo hidroelektrarn Brežice in Mokrice, ki v naslednjih petih letih omogoča dodatni investicijski potencial v višini 350 milijonov evrov in zagotavlja do leta 2015 preko 2000 delovnih mest, pretežno v gradbeništvu, elektro in strojni industriji," so navedli.
Zbornici sta pri tem izpostavili sinergijske učinke celotne verige v primeru gradnje po načrtovanem terminskem planu, ki "zamuja in že ogroža projekt, vendar bi se v primeru aktivnejšega delovanja ministrstva za okolje in prostor zamujeni čas dal še nadoknaditi".
Če se bo pri zagotavljanju pogojev za dokončanje projekta s strani ministrstev še naprej zamujalo in se k projektu s strani ministrstev ne pristopi takoj z vso resnostjo in odgovornostjo do z zakonom določenih rokov izvedbe verige do leta 2015, po oceni zbornic grozi nepopravljiva gospodarska škoda, propad oz. osiromašenje nekaterih slovenskih podjetij in nadaljnje povečanje brezposelnosti.
Za nastali zastoj pri gradnji verige na Savi zbornici ne vidita opravičljivih razlogov, temveč le škodo. Še posebej je v tem trenutku upočasnjena izgradnja elektrarn izjemno škodljiva zaradi ustavitve vseh gradbenih aktivnosti, kar dodatno po nepotrebnem poslabšuje že tako drastično zaostrene razmere na področju graditeljstva.
Gradbeni stroji na projektih, ki so že v izvedbi, namreč stojijo, sprejemanje državnih prostorskih načrtov za zadnji dve elektrarni (Brežice in Mokrice) zamuja, projektanti pa čakajo na delo. S tem se ustavlja povpraševanje tudi tam, kjer ga v kriznih časih druge države povečujejo.
Če so težave pri izgradnji verige na spodnji Savi zaradi nerazumnih administrativnih in organizacijski ovir, pa to ne velja za verigo na srednji Savi, kjer se praktično nič ne dogaja. Gre za projekt, ki je tako kot spodnja Sava predpogoj za izpolnjevanje slovenskih mednarodnih zavez za delež obnovljivih virov energije do leta 2020.
Kot so poudarili v zbornicah, gre pri srednji Savi za ekonomsko izjemno zanimivo naložbo, kjer sredstva zanesljivo ne bodo predstavljala problem, saj tuji vlagatelji že desetletja kažejo zanjo velik interes. "Brez tega projekta ostaja elektroenergetski sistem brez ekonomsko ugodnega in ekološko neoporečnega obnovljivega vira, ljudje, predvsem v Zasavju in Posavju, pa brez dela," so izpostavili.
"Slovensko gospodarstvo nujno potrebuje projekte, ki bi pripomogli k njegovemu okrevanju, izhodu iz negotovosti in doprinesli k nadaljnji rasti," so še poudarili v zbornicah in dodali, da bo uspešna razrešitev nastalega stanja na področju obeh verig na Savi eden od najpomembnejših prispevkov slovenske vlade v tem mandatu za vzpostavljanje domačega povpraševanja za uspešnejši izhod iz krize in ohranjanje delovnih mest.