Banka Slovenije: Začasna uprava Hypo Alpe Adria Bank skladna z zakonom o gospodarskih družbah
Ljubljana, 18. februarja - Začasna uprava Hypo Alpe Adria Banke deluje skladno z zakonom o gospodarskih družbah. Zakon o bančništvu namreč ne ureja začasne uprave bank, zato 39. člen zakon določa, da se uporabljajo določila zakona o gospodarskih družbah, ki veljajo za delniške družbe, če zakon o bančništvu ne določa drugače, se je na pisanje Dnevnika odzvala Banka Slovenije.
Kot pravijo na Banki Slovenije, je dejstvo, da zakon o bančništvu ne ureja začasne uprave niti v smislu, da opredeljuje pogoje zanjo, niti v smislu, da jo kakor koli prepoveduje. "Iz tega izhaja, da je začasna uprava, kot jo opredeljuje drugi odstavek 273. člena zakona o gospodarskih družbah, dovoljena tudi v banki kot delniški družbi," trdijo.
V slovenski izpostavi Hypo Alpe Adria Bank International je v sredo minuli teden prišlo do hitre zamenjave vodstva banke. Odpoklicali so sedem vodilnih v tej banki, njihova mesta pa je prevzelo novo tričlansko vodstvo iz Celovca.
Iz uprave Hypo Alpe Adria Bank so bili odpoklicani predsednik uprave Anton Romih ter člana uprave Andrej Lah in Urban Golob. Iz podjetja Hypo Leasing pa so bili odpoklicani generalni direktor Andrej Potočnik ter direktorja Marcel Sumper in Aleksander Skubic. Do zamenjave je prišlo tudi v nadzornem svetu Hypo Alpe Adria Bank, saj je bil iz njega odpoklican edini slovenski nadzornik v banki Aleš Rojs.
Novi predsednik uprave Hypo Alpe Adria Bank je postal Alexander Picker, ki je bil v preteklih sedmih letih izvršni direktor hčerinskih družb skupine Unicredit v Srbiji in Kazahstanu. Za novega člana uprave je bil imenovan Matej Falatov, ki je nazadnje vodil področje poslovanja s podjetji in javnim sektorjem pri banki Hypo Slovenije.
Novoimenovana potrebujeta še dovoljenje za opravljanje funkcije člana uprave, začasno pa slovensko Hypo Alpe Adria Bank vodita namestnik predsednika uprave skupine Hypo Alpe Adria Wolfgang Edelmüller in član uprave skupine Johannes Proksch, ki sta tudi člana nadzornega sveta slovenske banke iz skupine.
Zakon o bančništvu navaja, da mora biti uprava banke vsaj dvočlanska, poleg dovoljenja Banke Slovenije med pogoji za člane uprave bank določa tudi, da morajo posle opravljati v Sloveniji, vsaj eden v upravi mora zadostno obvladati slovenski jezik, člani uprave pa morajo delo opravljati za polni delovni čas.
Časnik Dnevnik je v soboto na podlagi teh določil in odsotnosti ureditve področja začasne uprave v zakonu o bančništvu pod vprašaj postavljal zakonitost začasne uprave Hypo Alpe Adria Bank.
Kot pravijo na Banki Slovenije, zakon o bančništvu sicer določa splošno pravilo, da mora imeti banka najmanj dva člana uprave z dovoljenjem Banke Slovenije za opravljanje funkcije člana uprave, a teh določb po njihovih navedbah ni mogoče razlagati v smislu, da bi veljale tudi za začasno upravo po že omenjenem drugem odstavku 273. člena zakona o gospodarskih družbah.
"Taka razlaga bi namreč pomenila, da bi lahko banka zaradi izrednih okoliščin prišla v situacijo, ko korporacijsko gledano ne bi imela uprave, ki bi jo zastopala in predstavljala v pravnem prometu," pojasnjujejo v Banki Slovenije. Avstrijski lastniki so namreč zaradi izgube zaupanja in notranje preiskave zamenjali celotno upravo, tako da ni bilo oseb z licenco Banke Slovenije, ki bi lahko opravljali to funkcijo.
Regulator bančnega trga se sklicuje tudi na določila zakona o bančništvu, ki določajo, da položaj, v katerem banka nima vsaj dveh članov uprave z dovoljenjem Banke Slovenije, še ni razlog za izredno upravo oz. prisilno likvidacijo.
Kot še zatrjujejo na Banki Slovenije, zakon o bančništvu izjemnih situacij, kakršna je po njihovi presoji tudi ta, ne more ne prepovedati ne preprečiti, v takem primeru pa bi bila tudi povsem nelogična določba zakona, da mora posle še naprej opravljati prejšnja uprava, ki je v predhodnem postopku pridobila dovoljenje Banke Slovenije.
Ta je sicer že začela s postopki za podelitev licence novima članoma uprave Hypo Alpe Adria banke in bo o zahtevi "odločala v najkrajšem možnem času". Ob izpolnjevanju vseh pogojev namreč zakon regulatorju ne preprečuje, da o vloženi vlogi ne odloča prej kot v določenem trimesečnem roku.