Turizem 31.8.2024 8:29

Na Gorenjskem turistična sezona podobna lanski

Bled/Bohinj/Kranjska Gora/Radovljica/Škofja Loka/Kranj, 31. avgusta - Letošnja poletna turistična sezona je v najbolj obiskanih destinacijah na Gorenjskem podobna lanski, na predkoronske številke pa se z rastjo števila gostov in nočitev letos vrača tudi Bled. Trend rasti se kaže na Škofjeloškem in v Kranju. Predvsem v Kranjski Gori, Bohinju in Radovljici pa številke kroji tudi vreme.

Bled. Kopalci v blejskem jezeru. Foto: Nik Jevšnik/STA Arhiv STA

Bled.
Kopalci v blejskem jezeru.
Foto: Nik Jevšnik/STA
Arhiv STA

Največ turistov na Gorenjskem obišče Bled, kjer ustvarijo tudi največ nočitev. Prejšnji mesec je Bled obiskalo skoraj 77.000 gostov, ki so skupaj ustvarili več kot 218.000 nočitev s povprečno dobo bivanja 2,8 nočitve. Število gostov in nočitev se je letošnjega julija v primerjavi z lanskim povečalo za tri odstotke.

Dobrih rezultatov se na Bledu nadejajo tudi avgusta, saj so bile nastanitvene zmogljivosti že predhodno dobro rezervirane, sredi meseca pa so beležili 90-odstotno zasedenost. Rezervacije kažejo, da se turistična sezona na Bledu podaljšuje, saj bodo nastanitve dobro zasedene tudi globoko v jesen, vse do konca novembra, so sporočili iz Turizma Bled.

Medtem ko so v številnih destinacijah že lani in predlani dosegali rezultate iz časa pred pandemijo, se tako v predkoronske čase vrača tudi turistični obisk Bleda. Leta 2019 je od januarja do julija na Bledu 280.000 gostov ustvarilo 630.000 nočitev. V enakem obdobju letos pa je 267.000 gostov ustvarilo 640.000 nočitev. V celotnem letu 2019 so na Bledu ustvarili 1,13 milijona nočitev, rekordnega leta 2018 pa 1,15 milijona nočitev.

Na Turizmu Bled zaznavajo spremenjeno strukturo gostov in izjemen upad turistov z azijskih trgov, ki so v kraju običajno prenočili le enkrat. Opažajo več individualnih gostov, ki kraj obiščejo predvsem zaradi narave in priložnosti za športne aktivnosti na prostem na območju Julijskih Alp. Julija so 99 odstotkov nočitev ustvarili tuji gostje, največ iz Nemčije, Velike Britanije, Nizozemske, Češke, Belgije, ZDA, Madžarske, Francije, Poljske in Irske.

V drugih gorenjskih destinacijah na območju Julijskih Alp, kjer so zaradi ponudbe prostočasnih aktivnosti posebej odvisni od vremena, medtem letos poleti beležijo podobne rezultate kot lani. Slabše vreme se je odrazilo na slabšem junijskem obisku, računajo pa, da bo avgust sliko popravil, saj je lani turistični obisk upadel zaradi poplav, ki so prizadele Slovenijo.

Bohinj je junija obiskalo 35.000 gostov, kar je 1,5 odstotka manj kot junija lani, število nočitev pa je bilo z 87.000 nižje za šest odstotkov. Za en odstotek pa se je v primerjavi z lani povečal obisk v juliju, ko so v Bohinju našteli 68.000 gostov in 193.000 nočitev, od tega so 29.000 nočitev ustvarili domači gostje.

Vremensko slabši junij je bil opazen tudi v Kranjski Gori. 36.000 gostov je ustvarilo 82.000 nočitev, kar je za en odstotek manj kot junija lani. Julija se je število gostov v primerjavi z letom pred tem povišalo za slab odstotek na 60.500, malenkost pa se je povišalo tudi število nočitev, ki jih je bilo 164.500. V Turizmu Kranjska Gora ocenjujejo, da bodo avgustovske številke še boljše. Prevladujejo tuji gostje. Veliko jih je iz Češke, Poljske, Madžarske in Slovaške, pa tudi iz Nemčije in Italije.

Od vremena je močno odvisen tudi turistični obisk na območju radovljiške občine, kjer poleti največ nočitev beležijo v dveh velikih kampov. Junija je 23.000 gostov ustvarilo 53.500 nočitev, kar je za približno 15 odstotkov manj kot lani. Upad so zabeležili tudi julija, vendar pa je bil precej manjši. Gostov je bilo 47.000 oziroma, kar je tri odstotke manj kot lani, nočitev pa 139.000 oziroma en odstotek manj kot julija lani.

Kot je pojasnila direktorica javnega zavoda Turizem in kultura Radovljica Kaja Beton, je odmik v številu nočitev v primerjavi lanskim rekordnim julijem minimalen. Večji upad je bil v junija, vendar pa je bil na drugi strani maj zelo dober. Zagotovo bo boljši od lanskega tudi avgust. Celotno leto naj bi bilo tako primerljivo z lanskim.

Kar tretjino nočitev so tudi v letošnjem poletju v območju radovljiške občine ustvarili nemški gostje, sledijo Nizozemci, Belgijci, Čehi in Poljaki. Precej pa se je v zadnjih letih v vseh destinacijah Julijskih Alp povečalo tudi število Francozov, je povedala Beton.

Vse bolj se na turistični zemljevid Gorenjske z rastjo števila nočitev uvrščajo tudi kraji na spodnjem koncu regije. Kranj je julija obiskalo okoli 9500 gostov, kar je 10 odstotkov več kot julija lani. Ustvarili so 19.000 nočitev, kar predstavlja osemodstotno rast. Število nočitev se je povišalo tudi že junija, in sicer za šest odstotkov na 11.500. Poleti v Kranju močno prednjačijo tuji gostje, saj domači ustvarijo manj kot pet odstotkov nočitev.

Veliko rast beleži Škofja Loka, ki je letos dočakala odprtje novega hotela, kar omogoča tudi nastanitev večjih skupin. Število nočitev v škofjeloški občini se je tako junija povečalo za 26 odstotkov, na 4000, v juliju pa za 16 odstotkov na skoraj 7000.

Celotno škofjeloško območje, ki obsega tudi Poljansko in Selško dolino, letos od januarja do julija beleži podobno število gostov kot lani in približno pet odstotkov več nočitev. Med gosti je največ Francozov, Nemcev, Britancev, Italijanov in Špancev. Podobno kot v Kranju tudi na Škofjeloškem čez poletje prednjačijo tuji gostje.

Kot je povedala vodja Turizma Škofja Loka Andreja Križnar, so s sezono zadovoljni. Bali so se, da bo kaj manj obiska zaradi prenove Mestnega trga v samem središču srednjeveškega mesta. Tudi vodenja po mestu so zaradi tega spremenili, vendar pa se je izkazalo, da turisti to sprejemajo z razumevanjem.