Mediji 25.11.2020 21:48

Anderson: Morda je čas, da si tudi mediji nastavijo ogledalo

Ljubljana, 25. novembra - Ameriški novinar, dolgoletni dopisnik z vsega sveta in član uredništva pri reviji New Yorker Jon Lee Anderson je v pogovoru na virtualnem festivalu Naprej/Forward, ki ga organizira Društvo novinarjev Slovenije, spregovoril o medijskem pokrivanju ameriških volitev, vse večji polarizaciji družbe in ocenil, da je morda čas, da si tudi mediji nastavijo ogledalo.

Ljubljana. Mediji, mikrofoni, novinarska konferenca. Foto: Nebojša Tejić/STA Arhiv STA

Ljubljana.
Mediji, mikrofoni, novinarska konferenca.
Foto: Nebojša Tejić/STA
Arhiv STA

Ameriški mediji komunicirajo v nekakšnih mehurčkih, na primer v CNN mehurčku, Fox mehurčku, je opozoril. Ljudje pa gledajo, poslušajo in berejo samo tiste medije, ki jim sporočajo natančno to, kar želijo videti, slišati ali prebrati. O tem se bo treba pogovoriti, morda postaviti nove standarde, ocenjuje.

"Mislim, da se moramo vsi pogledati v ogledalo in se pogovoriti" o različnih trenutkih Trumpovega obdobja, tako da bodo mediji lahko razumeli, kakšno vlogo so odigrali, kje so bili ranljivi, zlorabljeni, kako so zdaj sami postali del vojne, je prepričan.

Opozoril je na polarizacijo v družbi, ki se je razširila tudi po svetu, še slabše je v državah, kjer ni vladavine prava ter spoštovanja medijev in medijske svobode.

Njegov glavni vir pisanja so preučevanje političnega nasilja, moči in njene zlorabe, organiziranega nasilja in kriminala. Ugotovil je, da številni politični sistemi izvirajo iz oziroma temeljijo na nasilju. Številna grozodejstva se dogajajo v imenu suverenih pravic, to trenutno vidimo v Gorskem Karabahu in Etiopiji, poudarja Anderson. Ugotavlja, da je med moralnim in nemoralnim, legalnim in nelegalnim tanka meja.

Nasilje se začne verbalno, razdeli družbo in ni potrebno veliko, da se razplamti, čemur smo bili priča v ZDA. Če bi Trump dobil nov štiriletni mandat, Anderson ne izključuje možnosti, da bi v ZDA izbruhnila državljanska vojna. Samo v zadnjega pol leta se je nasilje v ZDA namreč razplamtelo, po njegovem je šlo za "organizacijo nasilja" s strani Trumpa.

Dolgoletni dopisnik s številih mednarodnih konfliktnih žarišč, od Sirije, Ukrajine, Libije, Iraka, Afganistana, Libanona do Somalije, Sudana, Angole, Malija, Liberije in Srednjeafriške republike, podrobno pozna tudi razmere v Latinski Ameriki, od koder se je tudi javil na festival. Kot je hudomušno razkril, ga pri New Yorkerju kličejo "Latin guy", pred tem pa je bil "War guy" ali "Jungle guy".

Anderson, ki tudi v času prevlade instantnih novic še vedno vztraja pri dolgih formatih člankov (long read), za New Yorker napiše povprečno tri, morda pet zgodb na leto. Kot je pojasnil, približno 10 dni do štiri mesece odkriva zgodbo na terenu, nato porabi približno tri tedne, da jo napiše, sledi preverjanje dejstev in urejanje, kar prav tako traja tri tedne. To pomeni, da za vsako zgodbo, ki jo napiše, porabi tri do štiri mesece.