#družba 21.6.2017 17:00

Slovenska policija skupaj Europolom v preprečevanje izsiljevanja in spolnih zlorab na spletu

Ljubljana, 21. junija - Europol je v ponedeljek s partnerji, med njimi je slovenska policija, začel preventivni projekt Reci ne, s katerim opozarja na vzroke in posledice izsiljevanja in spolnih zlorab otrok in mladostnikov na spletu. Slovenska policija letno obravnava okoli 10 takšnih primerov, pri čemer ocenjujejo, da je takšnih zlorab veliko več, a niso prijavljene.

Ljubljana. Računalniki, internet, medmrežje, tehnologija. Foto: Tamino Petelinšek/STA Arhiv STA

Ljubljana.
Računalniki, internet, medmrežje, tehnologija.
Foto: Tamino Petelinšek/STA
Arhiv STA

Namen preventivnega projekta je opozoriti na pasti, ki prežijo na otroke in mladostnike pri brezskrbni rabi interneta, ter svetovati, kako preprečiti in kako reagirati v primerih, ko že pride do izsiljevanja.

Pri Europolu so v okviru kampanje izdelali tudi posebno spletno stran, kjer so dostopne vse informacije o projektu. Na spletni strani so med drugim objavljene povezave na video, ki je bil izdelan prav za namen ozaveščanja. Video je preveden v 23 evropskih jezikov, tudi v slovenskega. Film je preveden tudi v madžarski in italijanski jezik in tako dostopen tudi manjšinam, saj smo želeli zajeti čim širšo populacijo v Sloveniji, so sporočili s policije.

Kot je poudaril vodja oddelka za mladoletniško kriminaliteto v upravi kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Anton Klančnik, je življenje mladostnikov močno vpeto v internet in sodobne tehnologije. Digitalni svet je skorajda že postal način njihovega življenja in osebnega razvoja.

Brezskrbna uporaba interneta pa ima svoje pasti, je opozoril. Na spletu so namreč tudi uporabniki, ki poiščejo mladoletne žrtve in pridobijo njihovo zaupanje, da bi jih pozneje lahko izsiljevali bodisi za spolne namene bodisi za denar. Takšni storilci so prisotni povsod, kjer se nahajajo tudi mladi, tako z njimi igrajo spletne igre, obiskujejo klepetalnice, namenjene mladim, obiskujejo spletne strani za otroke, družabna omrežja itd.

Z objavljanjem podatkov o sebi tako rekoč skoraj javno sporočamo neznanim osebam podrobnosti iz svojega življenja, torej po čem hrepenimo, kaj nas moti, kaj sovražimo, kaj občudujemo, katero glasbo poslušamo, najljubši filmi itn. Vse te podatke lahko uporabniki spleta izkoristijo, da se približajo žrtvi približali in vzpostavijo stik z njo. Pretvarjajo se, da so njihovi vrstniki, da so prikupne osebe moškega ali ženskega spola, pri čemer uporabljajo tudi izrazoslovje, npr. sleng, in tematike, ki so mladim blizu.

Ko navežejo stik, začnejo stopnjevanje pritiska na žrtev tako, da jim žrtev nekritično sledi in nezavedajoč se posledic izpolnjuje storilčeve napotke, katerih namen je lahko spolne ali finančne narave, je opozoril Klančnik.

Tako storilec želi od žrtve pridobiti fotografije ali vsebine spolne narave, na podlagi pridobljenih fotografij pa se začne izsiljevanje, lahko tudi zahteve po srečanju. Pri finančnem izsiljevanju pa storilci pridobijo posnetke mladostnikov, nato pa se začnejo zahteve po odškodnini, nakazilu denarja na različne račune, tudi s kripto valutami.

Prav takšni zgodbi sta predstavljeni v videu Europola. Prikazani zgodbi sta odraz realnega življenja, saj se policisti po vsej Evropi dnevno srečujejo s takšnimi prijavami, ali pa vsaj informacijami, ki nakazujejo, da se je to nekomu zgodilo.

Slovenska policija letno obravnava okoli 10 tovrstnih primerov. Zneski, zahtevani za plačilo, so razmeroma nizki, gibljejo se nekje med 20 in 150 evrov. Storilci so tako iz Slovenije kot iz tujine. So različnih profilov in izobrazbe, prihajajo iz različnih okolij, skupno pa jim je, da so večinoma samotarji, brez družabnega življenja. Večinoma so moškega spola, so še navedli na policiji.